TOKİ Başkanı'ndan Saray açıklaması

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Atatürk Orman Çiftliği'ne inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili olarak bir açıklama yaptı

TOKİ Başkanı'ndan Saray açıklaması

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Atatürk Orman Çiftliği'ne inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada söz konusu projenini gelecek nesiller için övünç ve gurur kaynağı olacağını belirterek: 'Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile övünç duyuyorum. Maliyetiyle ülke ekonomisi zarar görür diye bir şey yok.' şeklinde konuştu.

Detaylar hakkında bilgi veremeyiz
Sarayın Türkiye'deki en muhteşem mimarlık eserlerinden biri olduğunu iddia eden TOKİ başkanı, yapılan eleştirilerin haksız olduğunu savundu. Binaların tümünün, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, TİB binası, bakanlık binaları, TÜİK binaları, Milli SAvunma Bakanlığı binaları olduğunu belirten Turan, maliyet konusundaki tartışmalarla ilgili olarak da: 'Bunların içindeki detayları anlatamayız. Her türlü dışarıdan müdahaleye karşı güvenlikli, korunaklı, teknolojik alt yapısı, sağlam binalar olacak. Dünyanın neresine giderseniz gidin o döneme ait, o dönemin gücünü gösteren yansımaları vardır.' ifadesini kullandı. 

Mimarlık harikası bina
Dünyanın her yerinde, o dönemin gücünü yansıtan abidevi yapılarla karşılaşmanın mümkün olduğunu belirten Turan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın, Cumhuriyet döneminin en fazla gurur duyulan eserlerinden biri olduğunu söyledi. TOKİ Başkanı, proje için, aynı anda 3 bin 500 kişinin çalıştığını belirterek:

'Devlet dediğiniz şey budur. Bizde herhangi bir ülkeye gittiğimizde onların devlet birimlerine bakarak ne kadar büyük olduğunu anlayabiliriz.' dedi. 

Firma Bilgisi: Toki