TOKİ Başkanı'ndan yüksek konut açıklaması

MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu'nun düzenlediği panelde konuşan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, nitelikli sosyal konut üretiminin artacağını söyledi

TOKİ Başkanı'ndan yüksek konut açıklaması

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD)'ın İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu tarafından düzenlenen '2023'e Doğru TOKİ ve Geleceğin Şehirleri' konulu panele katılan TOKİ Başkanı Ergün Turan, bundan böyle alt ve orta gelir düzeyine yönelik konutlara ağırlık verileceğini söyledi.

Türkiye'nin açıkları var
Türkiye'de ciddi manada sağlıklı konut açığı bulunduğunu belirten Turan: 'Cumhurbaşkanımızın da, Başbakanımızın da isteği budur. Orta ve alt gelir grubuna yönelik projelere öncelik ve ağırlık vereceğiz. 2015 yılına kadar 50 bin sosyal konutu inşallah ihale etmiş olacağız.' şeklinde konuştu.

Dikeyden, yatay mimariye geçiş
Gelecek nesil konutların dikey mimariden yatay mimariye geçiş niteliği taşıyacağına da değinen Turan, '62. hükümetin programında da yer aldı. Bizim kadim şehirlerimizin nitelikli konutları hak ediyor. İmar planında 5 kata izin verilmişse: 'Ama siz TOKİ'siniz 6 kat yapı diyen oluyor. Asla ve kat'a böyle bir şeye müsade etmeyiz. Şehre değer katan yapılan yapacağız.' dedi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan MÜSİAD etkinliğinde

Kentsel dönüşüm ve rant sorunu
TOKİ'nin inşa etmeyi planladığı 50 bin konutun yüzde 40'lık bir oranının kentsel dönüşüm kapsamında yahılacağını da belirten TOKİ Başkanı, kentsel dönüşümde esas meselenin finansman güçlüğü olduğunun altını çizdi. Turan: 'Ama bundan da daha büyük bir sorun, çalışan paydaşların rant algısı. Yani insanlar; 'Felaket gelecek bundan nasıl kurtuluruz' diye soracağına, 'Felaket geliyor, nasıl kar ederiz' diye sormaya başladı. Kar algısı yıkılmazsa süreç ilerlemez. Acilen önce devlet birimlerinin önlem alması lazım.' dedi.

Firma Bilgisi: Toki