TOKİ Başkanı'ndan sanayi vurgusu

TOKİ Başkanı Turan, "sanayi mi inşaat mı?" sorusunun kendisine sıklıkla sorulduğunu hatırlattı ve: "Şahsi görüşüm sanayidir..." dedi.

TOKİ Başkanı'ndan sanayi vurgusu

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği'nin davetinde, Türkiye inşaat sektörü ve TOKİ faaliyetleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda zaman zaman "ekonominin lokomotifi inşaat sektörü" tartışmaları ile gündeme gelen "inşaat mı sanayi mi?" sorusunun kendisine sıklıkla sorulduğunu söyleyen Turan: "Şahsi görüşüm, katma değeri yüksek olan sanayidir. Ancak Türkiye'nin 2023 hedefi çok açık; kişi başına düşen milli gelirin 20-25 bin dolar olması. Bu gelire ulaşacaksak inşaat sektörü bugün olduğundan daha ilerde olmalıdır." dedi.  

TOKİ ve Anadolu kentsel dönüşümü
Açıklamasında Anadolu'da yürütülen kentsel dönüşüm faaliyetlerini kâr kaygısıyla yürütmediklerini ve sübvanse ederek gerçekleştirdiklerini söyleyen Turan, kurumun 2016 yılı içinde İstanbul kentsel dönüşümünde de aktif rol oynayacağını hatırlattı. Turan: "Amacımız İstanbul'un değerini yükseltmek. Birkaç ay içinde şehrin birçok noktasında çok daha aktif rol oynayacağız. Mantığımız para kazanmak değil, gerekirse sübvanse etmektir..." ifadelerini kullandı.

TOKİ Başkanı Turan'dan çarpıcı açıklamalar
TOKİ'nin ürettiği konutların yüzde 85'inin sosyal konut olduğunu ve tek başına yılda ürettiği konut sayısının 60 bine ulaştığını vurgulayan Turan, şu hususlara dikkat çekti:

- İFM için kamu çalışmaları Nisan'da başlıyor: İstanbul Finans Merkezi'nin yapımına kamu tarafı olarak Nisan 2016'da başlıyoruz.  3 Bankanın binasını biz yapacağız. 
- İnşaat sektöründe balon yok, talep patlaması var: Türkiye'de birinci ve ikinci el konutta talep artarak devam ediyor. Balon patlaması değil, talep patlaması yaşıyoruz.
- Yabancıların ilgisi sürüyor: Geçen yıl yabancıları 22 binin üzerinde konut satıldı. Yabancılara satış, bu yıl da artarak devam edecek.