TOKİ: Suriyelilere bedava ev olmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriyelilere vatandaşlık ve TOKİ’den ev verme sözleri çok tartışma yarattı. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ise ‘Henüz bize verilmiş bir görev yok, ancak Suriyelilere bedeli karşılığında ev verilebilir’ dedi.

TOKİ: Suriyelilere bedava ev olmaz

Cumhurbaşkanı Recep Taytip Erdoğan’ın Suriyelileri vatandaş yapmak istemesi ve TOKİ’den ev vermek istemesi büyük tartışmalara yol açtı. NATO Liderler Zirversi dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyeliler konusunda “Biz bu mültecileri yıllarca kamplarda barınmaya, boş buldukları apartmanların bodrum katlarına mı mahkûm edeceğiz? Gerekirse, TOKİ’nin elinde boş konutlar var. Nasıl Ahıska Türklerine Erzincan’da krediyle konutlar verdiysek, ki onlar bunu taksitlendirdiler ve ödeyecekler, aynı şeyi yapabiliriz” sözleri gündeme damga vurdu. Bunun üzerine TOKİ’den açıklama geldi. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Ahıska Türklerine ev verildiği gibi Suriyelilere de verilebileceğini söyledi.

“TOKİ kar amacı gütmeyen bir kuruluş”
Suriyelilere ev verme konusunda kendilerine henüz bir görevlendirme yapılmadığını söyleyen Turan, TOKİ’nin elindeki evlerden verilebileceğini, TOKİ’nin kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu söyledi. Turan, “Bize henüz bir görevlendirme yapılmadı ama yapılırsa Ahıskalılara verildiği gibi, Suriyelilere de borçlandırma suretiyle elimizdeki konutlardan verilebilir. Bu konutlar belli bölgelerde, herhalde seçilecek Suriyeli ailelere de verilebilir. Bedeli neyse o fiyattan uzun vadeli ödeme koşullarıyla verilebilir. Çünkü TOKİ kâr amacı gütmediği için zaten vatandaşa da maliyetinden konut satıyor. Suriyelilere de maliyet fiyatına olabilir. Ahıska Türklerine Erzincan’da 500-600 civarında konut, bedeli karşılığında verildi. Yani kimseye bedava konut verilmeyecek” dedi. Turan Suriyeliler için özel projeler de üretilebileceğini söyledi.

Romanlar 7 yıldır konut bekliyor
Suriyelilere vatandaşlık ve ev verilmesi konusu ise büyük tepkilere yol açıyor. İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Romanların 7 yıldır konut beklediğini, önce kendilerine verilen sözün tutulması gerektiğini söyledi. Cıstır, “Bazı yerlerde ihtiyaca cevap vermeyen girişimler oldu. Lalapaşa’da Romanlara verilmesi gereken konutlar Roman olmayanlara verildi. Bu politika doğru değil. Öncelikli asli vatandaşlar olmalı. Önce Roman yurttaşları ya da ekonomik sıkıntıda olanları gör, onların barınma ihtiyaçlarını karşıla, sonra Suriyelilerin sorunlarını çöz” diye konuştu.