TOKİ Çeşme konutlarına "yöresel" plan

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, İzmir'i ziyareti sırasında büyük tartışmalara neden olan Çeşme konutlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Turan, 153 konutluk TOKİ Çeşme projesinde "yöresel" mimari formların uygulanacağını söyledi

TOKİ Çeşme konutlarına

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan,153 konutluk TOKİ-Çeşme konutlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Turan İzmir Çeşme konutlarında taş işçiliğinin ön planda tutulacağına dikkat çekerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TOKİ Çeşme konutları ve yöresel mimari
Düşük gelirli vatandaşlar için inşa edilen konutların bu bölgeye özel mimari tarzda inşa edileceğini ve taş işçiliğin ön planda tutulacğını vurgulayan Turan: "Çeşme konutları bitirildiği zaman, hem Türkiye için özel bir proje, hem de model bir uygulama niteliği taşıyacak." ifadelerini kullandı. Turan gezisi sırasında yapımı süren Bornova Devlet Hastanesi'ni di ziyaret etti. 200 yatak kapasiteli hastanenin inşaat çalışmalarını denetleyen Turan, proje tamamlandığında İzmir'in sağlık alt yapısına önemli bir katkı sağlanmış olacağını vurguladı. 

TOKİ Çeşme konutlarına "yöresel" plan

3 yılda 286 hastane
İzmir'in yanı sıra Çanakkale'de de incelemelerde bulunan TOKİ Başkanı, Sağlık Bakanlığı adına 3 yılı kapsayan dönemde 236 hastanenin inşaatını yürüttüklerini belirtti. Turan,, Türkiye'nin tamamında dizayn edilen hastane odalarının tek ya da iki odaklı, çok ileri teknolojilerle kurulan 14 ameliyathanesi olan hastaneler şeklinde dizayn edildiğini, bunlardan 4'ünün çok donanımlı ameliyathaneler sınfında bulunduğunu belirterek: "Dolayısıyla bu ikip, Türkiye'nin geleceğini inşa etmektedir..." dedi. 

Turan, mülteci kampları ile ilgili çalışmaların da Göç İdaresi Başkanlığıyla ortaklaşa biçimde devam ettiğini vurguladı. TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlar için her yıl 50-60 bin konut inşa ettiğini belirten Turan, tüm bu çalışmalara ek olarak, öğrenci yurdu ve stadyum gibi proje çalışmaların da aralıksız devam ettiğin belirtti. 

Firma Bilgisi: Toki
Proje Bilgisi: Çeşme Konutları