TOKİ Çeşme projesinde kritik aşama

TOKİ'nin Çeşme Reisdere'de inşa etmek istediği dört katlı konut projesine İzmir Valiliği, 'Çed'e gerek yok' raporu verdi

TOKİ Çeşme projesinde kritik aşama

TOKİ'nin Çeşme Reisdere'de yüzde 500 inşaat yoğunluğu artışıyla yapmak istediği konut projesinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın uygun görmesinin ardından şimdi de İzmir Valiliği'nden 'Çevresel Etki Değerlendirme' raporuna gerek yoktur' kararı çıktı. Çeşme Belediye Başkanu Muhittin Dalgıç ise, yasal sürecin devam ettiğini ve hakların mahkemede aranacağını açıkladı.

Hukuki süreç devam ederken
Konuyla ilgili açıklamasında, Çeşme Belediyesi ve teknik birimlerinin TOKİ'nin yoğunluk ve yüksekliği artırmaya neden olacak planlara yönelik hukuki mücadelesini sürdürdüğünü ve kanuni süreç devam ederken valilik tarafından yapılan onayı doğru bulmadığını söyleyen Dalgıç: 'Açılan davalarda bilirkişi şehrin mikrokliması, yeşil örtüsü, nüfus yoğunluğu ve bölge yapılaşma özellikleri açısından projeye olumsuz rapor verdi. Mahkeme kararı beklenmeden işlemler sürüyor. Biz kentin geleceği için hakkımızı aramayı sürdüreceğiz. ' şeklinde konuştu.

Çeşme TOKİ Projesi

Hedefimizde konut yok
Çeşmede konuta ihtiyaç bulunduğunu, toplu konut projelerine de karşı olmadıklarını vurgulayan Başkan Dalgıç, TOKİ'ye ya da Çeşme'de konut yapılmasına karşı olmadıklarını söyledi. 'Konut yapılmasına karşı değiliz, ancak konutlara 2 kat yükseklik ve yüzde 20 inşaat yoğunluğu olan bir imar politikası uygulanıyorken yoğunluğu 6 kata yakın artırarak yüzde 120 yoğunlukla, üstüne üstlük 4 katlı onlarca bina yapılmasına, Çeşme'de başlayacak betonlaşmanın önünün açılmasına müsaade etmek mümkün değil. Toplu konut yapılsın fakat bu kenti betonlaştırmadan yapılsın.' dedi.

Firma Bilgisi: Toki