TOKİ'den Saray açıklaması

TOKİ, son günlerde gündemi meşgul eden Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve idarenin alacaklarıyla ilgili haberlere ilişkin olarak bir açıklama yayınladı.

TOKİ'den Saray açıklaması

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, son günlerde gündemi meşgul eden Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve idarenin alacaklarıyla ilgili haberlere ilişkin olarak bir açıklama yayınladı. TOKİ açıklamasında idarenin 297 milyon alacağı bulunduğu iddialarını yalanladı.

TOKİ açıklaması
TOKİ açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 'Bazı basın yayın organlarında "Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşasından dolayı Toplu Konut İdaresi'nin 297 milyon lira alacağı olduğu" iddiasıyla yayımlanan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

TOKİ, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili iddialara yanıt verdi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 2006 yılından beri, kamu kuruluşlarıyla yapılan protokoller çerçevesinde eğitim, sağlık, kültür, spor, güvenlik ve hizmet binaları gibi kamu kuruluşlarının ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yapılar inşa etmektedir. Bu çerçevede 15 bakanlık, 27 üniversite, 14 belediye, valilikler ve diğer kurumlarla 153'ü arsa karşılığı hasılat protokolü olmak üzere toplam 209 protokol yapılmış ve bu kapsamda 286 hastane, 442 okul, 58 bin kapasiteli 166 yurt/pansiyon, 16 stadyum, güvenlik ve hizmet binaları inşa edilmektedir.

İlgili idarelerle protokol kapsamında yapılan binaların maliyetleri bakanlıkların bütçe ödeneğinden karşılanmakta veya ilgili idarelerin varsa uygun arsa ve arazileri ile mahsuplaşılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı da bu çerçevede inşa edilmiştir. "Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşasından dolayı Toplu Konut İdaresi'nin 297 milyon alacağı olduğu" iddiasıyla yayımlanan haberler doğru değildir. TOKİ'nin, Cumhurbaşkanlığı binasının inşası ile ilgili ödenen hak edişlerinden doğmuş bir alacağı yoktur. Binanın inşa edildiği arazinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na ait olmasından dolayı araziden kaynaklı doğan alacak ise ilgili kurumlar arasında yapılacak görüşmeler neticesinde sonuçlandırılacaktır.'

 

Firma Bilgisi: Toki