TOKİ emekli konutlarında talep uçurumu

TOKİ tarafından emeklilere yönelik olarak geliştirilen konut projelerinde sunum ile talep arasında büyük bir uçurum ortaya çıktı. 17 ilde inşa edilen 4 bin 340 konuta 51 bin 800 başvuru yapıldı.

TOKİ emekli konutlarında talep uçurumu

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, emeklilere yönelik olarak geliştirilen "İkinci Bahar" projesine ilişkin konut ve başvuru rakamlarını açıkladı. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan'ın açıklamaları sonrasında, geliştirilen 4 bin 340 konut için gelen başvuru sayısının 51 bin 800'ü bulduğu anlaşıldı. 

TOKİ hangi şehirlerde emekliler için konut geliştirecek... Tam liste için tıklayınız..

TOKİ emeklilerin taleplerini nasıl karşılar?
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 64. Hükümet Eylem Planı'nda da kendine yer bulan emekliye konut edindirme projesinde çalışmalara hız verildi. Ancak, TOKİ tarafından geliştirilen ve "İkinci Bahar" olarak adlandırılan projede geliştirilen proje sayısı ile bu konutlara yapılan başvurular arasında ciddi bir uçurum oluştu. Başkan Mehmet Ergün Turan tarafından yapılan açıklamaya göre toplam 17 ilde inşa edilmesi planlanan 4 bin 340 konut için yapılan başvuru sayısı 51 bin 800'ü buldu.

 

TOKİ emekli konutlarında talep uçurumu

 

 

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, bu sayının birinci etapta inşa edilecek konut sayısını verdiğini açıkladı.

Talihliler kura ile​ belirlenecek
TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, "İkinci Bahar Projesi" kapsamında 17 ilde talep toplamaya başladıklarını ve hiç konut sahibi olmayan emekli vatandaşların kura ile konut sahibi olacaklarını söyledi. 7 vilayette daha proje geliştirdiklerini ve yakın bir zamanda bu vilayetlerde de talep toplayacaklarını belirten Turan, bu vilayetleri ve konut geliştirilecek beldelerin isimlerini açıkladı.

TOKİ'nin İkinci Bahar projesini geliştireceği sıradaki il ve beldeler
Toplam 2 bin 705 konutun geliştirileceği il ve belde listesi ise şu şekilde belirlendi:

  • Edana Sarıçam,
  • Aksaray merkez,
  • Eskişehir Tepebaşı,
  • Hatay Reyhanlı,
  • Kahramanmaraş Türkoğlu,
  • Kayseri Mimar Sinan
  •  Kütahya Tavşanlı
Firma Bilgisi: Toki
Proje Bilgisi: ikinci bahar