TOKİ emekliye ev başvuru şartları!

TOKİ, projelerinde emeklilere özel kontenjan ayırmaya karar verdi. Peki TOKİ emekliye ev başvuru şartları neler?

TOKİ emekliye ev başvuru şartları!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), projelerinde emekliler için özel kontenjan ayıracak. Uygulama, TOKİ’nin yaptığı tüm konut projelerinde geçerli olacak. Bir projenin yüzde 25’inin emeklilere ayıracağı uygulamayla emeklilerin düşük taksit ve uzun vadeyle ev sahibi olması sağlanacak. Peki TOKİ emekliye ev başvuru şartları neler?

TOKİ Emekli Başvuruları

TOKİ emekli konutlarına başvurmak için TOKİ’nin aradığı genel şartlara sahip olmak yeterli. Bu şartlar;

*TOKİ’den konut satın almamış olmak,

*TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak,

*Başvuru sahibinin kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulü bulunmamak,

*Hane halkı gelirinin aylık 3200 liradan fazla olmaması.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Ev taksidi 250 lira olacak

TOKİ’nin emeklilere konut uygulaması hakkında açıklama ise TOKİ Başkanı Ergün Turan’dan geldi. Turan, “Emeklilere ve alt gelir grubuna yönelik 250 TL taksitle ve 240 ay vade ile 200 bin konut üretilecek. Taksitler, vatandaşlar konuta taşındıktan sonra ödenmeye başlanacak. Dar gelirli vatandaşlarımız için her yıl 60 bine yakın konut üretilecek. 2023 yılına gelindiğinde yaklaşık 5.5-6 milyon vatandaşımız TOKİ konutlarında oturacak. 81 ilde 3 bin 65 şantiyede 660 bin 639 konuta ulaşıldı” diye konuştu. Tüm şehirlere yayılacak uygulama ilk etapta Mardin ve Şanlıurfa Viranşehir konutlarında başladı. 

Firma Bilgisi: Toki