TOKİ haksız rekabet yaratıyor

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 'TOKİ'nin sektördeki aktivitesinin' müteahhitler için 'haksız rekabet' anlamına geldiğini söyledi

TOKİ haksız rekabet yaratıyor

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Toplu Konut İdaresi'nin konut sektördeki aktivitesinin haksız rekabet yarattığını söyledi. İzmir bölgesinde böylesi 'haksız rekabet' ortamını istemediklerini söyleyen Demirtaş: 'Fabrika binası apmakta zorlanan sanayiciler varsa, üyelerimiz 3-5-- hafta 10 yıllık kredi bulup, inşaatları yapabilir. Fabrika için TOKİ'yi göreve çağırmak anlamsız.' şeklinde konuştu. 

Müteahhitler haksız rekabetle karşı karşıya
İzmir Ticaret Odası üyesi 7 bin 500 müteahhidin, TOKİ karşısında haksız rekabete maruz kaldığını söyleyen Demirtaş, İzmir bölgesindeki müteahhitlerin devlet desteği almadan başarılı işler yaptıklarını hatırlattı. Demirtaş: 'Bugün devlet parası kullanan TOKİ'ye yeni bir misyon biçilmek isteniyor. Fabrikalar yapsın, deniliyor. Bu İzmirli müteahhitlere iş dünyasına karşı saygısızlıktır.' dedi. 

TOKİ Projeleri

Fabrika yapmak istiyorsan, önce kaynağın olacak
İZTO Başkanı Demirtaş, fabrika yapmaya karar vermeden önce, proje ve kaynak sahibi olmak gerektiğini, burada açık varsa yol ve yöntemin TOKİ'yi göreve çağırmak olmadığını vurgulayarak, orta-uzun vadeli kredi ve destek bulunduğu takdirde Türk özel sektörünün kendi fabrikasını kuracak güçte olduğunu söyledi. 'Toki sadece arsa üretsin yeter. Fabrika yaptırmak isteyen sanayici varsa, İZTO üyesi inşaatçılarımız ile fabrikaları yapmaya talibiz. Fabrika binası yapmakta zorlanan sanayicilere yardımcı oluruz. TOKİ'yi göreve çağırmak yanlış.' diyen Demirtaş, TOKİ'nin her yerinde başarılı işler yapan yap-satçı inşaatçılara ve müteahhitlere haksız rekabet ortamı yaratmaya başladığını söyledi.

TOKİ'nin görev ne?
Demirtaş: 'TOKİ devlet parası, devlet kaynağı ile konutlar üretiyor. TOKİ'nin misyonu müteahhitlerle rekabet etmek ya da lüks konut yapmak değil.' şeklinde konuştu.  

Firma Bilgisi: Toki