TOKİ indirim kampanyası 2015 ne zaman başlıyor?

TOKİ indirim kampanyası 2015 ne zaman başlayacak? Milyonların merak ettiği sorunun yanıtını araştırdık.

TOKİ indirim kampanyası 2015 ne zaman başlıyor?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ), ürettiği konut projelerinde indirim kampanyası yapıp yapmayacağı büyük bir merak konusu. 'TOKİ indirim kampanyası 2015 ne zaman başlayacak' sorusunun yanıtını TOKİ Başkanı Ergün Turan yanıtladı.
TOKİ Başkanı Ergün Turan, Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Başkent Kulisi Programı'nda konuştu. 'TOKİ indirim kampanyası 2015 ne zaman başlıyor' sorusuna ise Başkan Ergün Turan'ın verdiği yanıt şöyle oldu; "Mart ayı sonunda projelerde indirim kampanyası başlatacağız. İndirimler için bankalarla görüşmelerimiz sürüyor. Vatandaşımıza müjde verebiliriz. Çalışmalarımızı yapıyoruz, kamu bankalarıyla görüşüyoruz. İnşallah Şubat ayının sonu ile Mart ayının sonu arasında bir aylık indirim kampanyası yapacağız. Kampanya tamamen vatandaşlarımızın lehine ve beklentilere göre yapılacak."

Öte yandan TOKİ tarafından satışı gerçekleştirilen konutların ve işyerlerinin taksitlerine ve borç bakiyelerine Ocak-Haziran 2015 döneminde artış yapılmayacak. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, konutların ve işyerlerinin taksit ve borç bakiyelerinde Temmuz 2015 tarihine kadar artış gerçekleştirilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

TOKİ taksitleri nasıl hesaplanır?
TOKİ tarafından satışa sunulan projelerin taksit ve borç bakiyelerinin belirlenmesinde iki ayrı oran kullanılıyor. Bunlardan biri; bir önceki altı aylık memur maaş artış oranı. Diğeri; bir önceki altı aylık memur maaş artış oranı, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) arasından seçilen en düşük oran.

İdare uygulamalarında esas alınan oranlar, yorumlara sebebiyet verilmemesi amacıyla TOKİ tarafından hesaplanmıyor. Veriler ilgili ve yetkili kurumlar olan Maliye Bakanlığı (Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü) ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan talep ediliyor. Söz konusu kurumlar tarafından bildirilen oranlar TOKİ tarafından hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılıyor.

Firma Bilgisi: Toki