TOKİ Konutları'na acil boşaltma kararı

İzmir Çiğli İlçesi Evka-5 Mahallesi zemininde derin yarıklar oluştu. TOKİ'nin bölgeye inşa ettiği konutların bazıları için tahliye kararı alındı

TOKİ Konutları'na acil boşaltma kararı

TOKİ'nin İzmir Çiğli İlçesi Evka-5 Mahallesi'nde inşa ettiği konutlardan bazıları için tahliye kararı çıktı. Kararın, bölge arazisi üzerinde kısa süre önce başlayan derin çatlamalar ve "heyelan tehlikesi" gözetilerek alındığı açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, bölgede mal ve can güvenliği tehlikesinin bulunduğunu söyledi. 

TOKİ Konutları çatladı
Bölgede meydana gelen çatlakların ardından incelemelerde bulunan uzmanlar, her geçen gün büyüyen ve TOKİ'nin inşa ettiği konutlara da sıçrayan "yarıkların" tehlike oluşturduğu kanaatine vardı. TOKİ Konutları sakinleri, yapılan incelemenin ardından, evlerin "bir an önce" ve "geçici" olarak boşaltılması gerektiği yönünde uyarı yazısı asıldığını söyledi. 

Dokuz Eylül Üniversitesi inceledi
Bölgede incelemelerde bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi uzman ekibinin raporu doğrultusunda bir rapor hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, "deprem riski taşıyan" bölgeye şu ana kadar 28 fore kazık çakıldığını açıkladı. Belediye'nin toplamda 216 fore kazığı çakmayı planladığı öğrenilirken, okullarda eğitimin aksamadan devam ettiği vurgulandı. 

Arazi balçık, acil durum ihalesine çıktık
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe Şubat ayında yolda tespit edilen kaymanın ardından harekete geçtiklerini belirterek: "Fore kazıklar yerin 45 metre kadar altına giriyor. Ancak 12 metreden sonra zemin balçığa dönüyor. Şubat ayındaki kayma tespiti üzerine harekete geçtik ve acil durum ihalesine çıktır. Mart ayı başında ihale yaparak, mart sonunda çalışmalara başladık..." ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: Toki