Toki kura çekilişleri nasıl yapılıyor?

Hiç evi olmayanları ev sahibi yapan Toki kura çekilişleri nasıl yapılıyor? İşte yanıtı...

Toki kura çekilişleri nasıl yapılıyor?

Hiç evi olmayanları ev sahibi yapan Toki kura çekilişleri nasıl yapılıyor? İşte yanıtı...  Toki ev sahibi olmak isteyenler için öncelikle başvuru tarihleri belirliyor. Başvuru süresinin sona ermesi ile birlikte başvuru sahipleri arasında Toki'nin belirlediği tarihte kura çekilişi gerçekleşiyor. Toki Kura çekilişi sonucunda hak sahibi olanlar ilgili bankalarda gayrimenkul satış sözleşmesi imzalıyor. Hak sahibi olamayanlar ise idarenin belirlediği tarihten itibaren başvuru bedellerini geri alabiliyor. 

Toki kura çekilişleri nasıl yapılıyor? 

* Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut almak hakkı tanınacak. Bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecektir. 
* Engellilere konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile beraber tekrar kuraya tabi tutulacaktır. 
* Emeklilere konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Bu kategoriden hak sahibi olamayan emekliler diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulacaktır. 
* Diğer başvuru sahipleri, İdare genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği durumlarda kura ile belirlenecektir. 

Toki kura çekim sırası 

1- Sırada Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerin konutları,
2- Sırada Engelli Vatandaşlarımızın konut Alma hakkı ve konut belirleme kurası
3- Sırada Emekli Vatandaşlarımızın Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası,
4- Sırada Diğer başvuru sahiplerinin Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası