TOKİ, New York’a 30 katlı Türkevi yapacak

TOKİ, Osmanlı-Selçuklu mimarisini Amerika’ya taşıyor. TOKİ, Amerika'nın New York Eyaleti'nde 30 katlı Türkevi inşa edecek

TOKİ, New York’a 30 katlı Türkevi yapacak

20 Aralık 2012

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Osmanlı - Selçuklu mimarisini yurt dışına taşıyor. İdare Amerika'nın New York Eyaleti'nde 30 katlı Türkevi inşa etmeye hazırlanıyor. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, "Başbakanımızın yurt dışındaki binalarımızın hem dış cephesi hem de iç mekanlarında Türk mimari özelliklerinin simgelerinin kullanılması yönünde talimatı var. Bu kapsamda biz de Türkevi'nde, Osmanlı-Selçuklu mimarisini kullanacağız" dedi.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, TOKİ’nin Türkiye'nin yanı sıra yurt dışında da çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Bu kapsamda Somali'de 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire yüksekokulu ve 2 bin kişi kapasiteli dini tesis inşaatının devam ettiğine dikkat çeken Ahmet Haluk Karabel, Pakistan'da süren 4 bin 620 konut ve sosyal donatıların inşaatının da gelecek yıl içinde tamamlanmasının planlandığını bildirdi. Karabel, bu çalışmaların Türk halkının destekleriyle, Hazine'den herhangi bir bedel çıkmadan gerçekleştirildiğini kaydetti.


New York’a Osmanlı-Selçuklu mimarisi
TOKİ'nin Amerika'da yeni bir Türkevi yapmak için de çalışmalara başladığına işaret eden Ahmet Haluk Karabel, New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) binasının çaprazında hem Türk Konsolosluğu hem de Türkevi binalarının bulunduğuna dikkat çekti.

TOKİ Danışmanlık yapacak
Söz konusu yapıların yanındaki iki parseli de Dışişleri Bakanlığı'nın satın aldığını açıklayan Karabel, Türkevi inşaatında teknik danışmanlık hizmeti vermek üzere Dışişleri Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını vurguladı. Karabel, müşavir ihalesinin tamamlandığını, bunun dışında projeci seçim ihalesini de 2013'ün ocak ayında yapmayı planladıklarını belirtti.

Türkevi 25-30 katlı olacak
Newyork'un dünya çapında, büyük bir metropol olduğunu hatırlatan TOKİ Başkanı Karabel, "Bu kentte bulunan mevcut Türkevi yıkılarak, çevredeki imar şartları neye elveriyorsa 25-30 katlı bir bina yapılacak. Daha önce de New York Belediyesi'ne yaptığımız bir ziyarette bu konuda bize yardımcı olacaklarını ve çevreden de alacağımız onay doğrultusunda 30 kata kadar çıkmamıza izin verebileceklerini söylediler" diye konuştu.

Firma Bilgisi: Toki