TOKİ’nin restorasyon kredilerine başvuru başladı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın restorasyon kredisi başvuruları başladı.

TOKİ’nin restorasyon kredilerine başvuru başladı

7 Nisan 2014 / Emlakwebtv

Başbakalnlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) restorasyon kredisi başvuruları başladı. Üst limitin 125 bin TL olarak belirlendiği restorasyon kredisi başvuruları 2 Mayıs tarihine kadar devam edecek. TOKİ’nin 2005’te başlattığı restorasyon kredisi uygulamalarıyla bugüne kadar 530 kültür varlığına kredi desteği verildi.

Kredi başvurularında nelere bakılıyor?

TOKİ’nin restorasyon kredisi başvurularında, özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıklarınca alınan tescil kararının ve onaylı röleve ile restorasyon projelerinin bulunması gerekiyor. Kredilerde özelikle tarihi kent dokularının iyileştirilmesine yönelik ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki projelere öncelik verilecek. Bakım, onarım ve restorasyon işlemleri yapılacak taşınmaz kültür varlığının mimari ve kültürel değeri, fiziki durumu, bulunduğu çevrenin özellikleri, kullanım amacı göz önünde bulundurulacak.

Taşınmaz kültür varlığının bakımı, onarımı ve restorasyonu için yapılacak işlemlerin, yapının kültür varlığı niteliğinin devamını sağlaması, gerekirse sağlıklaştırılması ve işlev kazandırılması amacına yönelik olması zorunluğu bulunuyor.

 

 

Firma Bilgisi: Toki