TOKİ Pakistan'a danışmanlık yapacak

Pakistan-Pencap Hükümeti, düşük ve orta sınıf ailelere yönelik konut projeleri için TOKİ ile danışmanlık anlaşması imzaladı

TOKİ Pakistan'a danışmanlık yapacak

T.C. Başbakanlık Toplu Konut idaresi, konut sektöründeki tecrübesini uluslararası alana taşımaya hazırlanıyor. Pakistan-Pencap Hükümeti ile bir anlaşma imzalayan TOKİ, gelecek iki yıl içerisinde bu bölgede yapılması planlanan orta ve alt sınıf ailelere yönelik 50 bin adetlik konut için danışmanlık hizmeti sunacak.

TOKİ Pakistan'a danışmanlık yapacak

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ve Pencap Hükümeti Konut, Kentsel Gelişim ve Toplum Sağlığı Mühendisliği Bakanı Tanveer Aslam Malik tarafından imzalanan mutabakat uyarınca, Pencap Hükümeti'nin önümüzdeki yıllardan bu bölgede orta ve düşük sınıftan ailelere yönelik olarak yapmayı düşündüğü konut projelerinin danışmanı TOKİ olacak.  Taraflar arasında imzalanan anlaşma, konu ile ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımı yanında, farklı noktalarda da işbirliğini de öngörüyor. Anlaşma kapsamında iki taraf uzmanları birbirlerini karşılıklı ziyaret edecek ve teknik işbirliği yapacak. TOKİ'nin özellikle teknik, finans ve idari iş modellerini Pencap Hükümeti'nin çalışmalarna uyumlu biçimde uyarlama faaliyetlerini yürütmesi bekleniyor.

TOKİ Kayabaşı arsa ihalesi ne zaman yapılacak? Öğrenmek için tıklayın...

TOKİ'nin Pakistan ilgisi
Aslında, söz konusu anlaşma T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin Pakistan'a yönelik ilk girişimi değil. Daha önceki dönemlerde de Pakistan'ın çeşitli bölge ve şehirlerinde yardım amacıyla 4 bin 200 adede yaklaşan konut ve eğitim binalarına imza atan TOKİ, aynı zamanda cami ve kamu hizmet binaları inşa etmiş ve hükümet yetkililerine teslim etmişti.

Firma Bilgisi: Toki