TOKİ Park Mavera 3 gayrimenkul sertifikası koruma altında

Türkiye'nin ilk gayrimenkul sertifikası TOKİ Park Mavera 3 Projesi gayrimenkul sertifikalarının satış ofisi fiyatının oldukça altında seyretmesi ve ani değer kayıpları nedeniyle Vakıf Yatırım Menkul Değerler "piyasaya yapıcı" olarak faaliyetlerine başladı

TOKİ Park Mavera 3 gayrimenkul sertifikası koruma altında

Türkiye'nin Borsa İstanbul'da işlem gören ilk gayrimenkul sertifikası TOKİ Park Mavera 3 koruma altına alındı. Gayrimenkul sertifikalarının satış ofisi fiyatlarının altındaki seyri ve ani değer kayıpları sonrasında "piyasa yapıcı" belirlenmesine karar verilmişti. Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamaya göre, Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. "piyasa yapıcı" olarak görevine başladı. 

Borsa İstanbul'dan açıklama: Değerinin çok altında

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada TOKİ Park Mavera 3 Projesi gayrimenkul sertifikalarının fiyatlarının satış ofisinin belirledğinin çok altında seyrettiği ve Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin piyasa yapıcı olarak göreve başladığına dikkat çekildi. T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdares bünyesinde 5 Eylül 2017 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan ve sertifikaların kaynağı olarak belirlenen Park Mavera 3 projesi satış oföslerinde yapılan satış duyurularının 47.5/dm kare ortalama fiyatı ile satılacağı yönündeki açıklamaya vurgu yapan Borsa İstanbul, 29 Eylül 2017 itibarıyla kapanış fiyatının 35.02 düzeyinde gerçekleştiği bilgisini verdi.

Borsa İstanbul'daki iskontolu satışın da altında

Park Mavera 3 Gayrimenkul Sertifikaları'nın ayn projede satışı gerçekleşen konutların ortalama satış fiyatları bazında yyüzde 26.28 iskontolu olarak işlem görmekte olduğuna da dikkat çekilen açıklamada, gayrimenkul sertifikalarının nitelikleri ile ilgili olarak da bilgilere yer verildi. Borsa İstanbul açıklamasında gayrimenkul sertifikalarınnı doğrudan gayrimenkule dayalı, asli edimle sermaye piyasası aracı niteliği somut varlığa yani konut ya da ticari araçlara dönüşebilen bir yatırım aracı olarak tanımlarken, varlığa dayalı yapısı ile riski düşük olan bu aracın, Borsa İstanbul'daki işlem vesilesiyle ihraççısına borsa dışı satışlarına göre ilave sorumluluklar yükleyerek yatırımcısını koruma altına aldığına da vurgu yapıldı.

Gayrimenkul sertifikasının yatırımcısına tanıdığı avantajlar

Gayrimenkul sertifikalarının satış ofisinde istediği kat, konum ya da büyüklükte konut bulamayan yatırımcılara alternatif seçim imkanı sunduğunu ve yatırımcılara kredi faizi gibi maliyetlere katlanmadan ev sahibi olabilme olanağı tanıdığı açıklamasına da yer verilen duyuruda: "İhraççı tarafından yatırımcı adına mülkiyetin tesis edilmesi ve bağımsız bölümün teslim edilmesi asli edimdir. Elinde talep ettiği gayrimenkulü almaya yetecek sayıda sertifika bulunduran yatırımcı ihraççı ya da ilgili yatırım kuruluşu ile telefonla iletişime geçerek asli edim talebini gerçekleştirebilir..." ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca asli edim taleplerinde bulunan yatırımcının elindeki sertifikalarının bloke edildiği ve ihraçcı ile atırımcı arasında satış vaati sözleşmesinin imzalanarak yatırımcının talep ettiği gayrimenkulün yatırımcı adına tesis edildiği, bağımsız bölümün ve tapuların tesliminin de vade sonunda gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi.