TOKİ, projelerini MIPIM'de sergiledi

TOKİ projeleri, Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan MIPIM'de sergilendi

TOKİ, projelerini MIPIM'de sergiledi

TOKİ projeleri, Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan MIPIM'de sergilendi. Fuarda gazetecilere açıklama yapan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı olan  MIPIM'ın diğer fuarlardan farklı olarak konut alıcısı ile satıcısını buluşturmadığını, fuarda hem şehirlerin yatırım olanaklarının, hem de bu şehirlerde yatırım yapan gayrimenkul şirketlerinin büyük ölçekli fonlarla buluştuğunu söyledi. 

Fuarda Türk firmalarının artık çok görkemli alanlarda yer aldığını, İstanbul Ticaret Odası'nın İstanbul Gayrimenkul Çadırı'nı kurduğunu belirtti. Fuardaki konumlarının Paris ve Londra arasında olduğunun altını çizen Turan, ''Bu durum konumumuzun gelecek yollar için de çok daha iyi olacağını işaret ediyor'' dedi. 

TOKİ, projelerini MIPIM'de sergiledi

MIPIM'de mimarlık firmalarının yer almaya başlaması sevindirici

Turan, tanırım çadırında yer alan 3. Havalimanı, Avrasya Tüneli gibi maketleri ile ilgili bu yıl MIPIM'de mimarlık firmalarının yer almaya başlamasının sevindirici olduğunu söyledi. Ülkeler üzerinden değil şehirler üzerinden yatırım olanaklarının sunulduğuna dikkat çeken Turan, bu yüzden İstanbul markası ile MIPIM Fuarı'nda öne çıktıklarını aktardı. Yabancı ülkelere TOKİ'nin açılması ile ilgili soruya yanıt veren Turan, kendisinin 2 yıldır görevde olduğunu hatırlatarak, şimdiye kadar 43 ülkeden üst ölçekte, bu alandaki üst düzey kamu otoritelerinden görüşme talepleri olduğunu söyledi. 

TOKİ, projelerini MIPIM'de sergiledi

TOKİ bu yıl 60 bin konut üretecek

Sadece TOKİ olarak bu yıl 60 bin sosyal konut yapmayı planlandıklarını söyleyen Turan, ülkede bu yıl üretilecek toplam konutun yüzde 8'ini TOKİ'nin yapacağını belirtti. Yılın ilk 2 ayında 11 bin konut ihalesi yaptıklarını, Mart - Nisan aylarında 11 - 12 bin konut için ihale yapacaklarını, yıl sonuna kadar 60 bin, 2016 - 2019 arasında 250 bin, 2016 - 2023 yılları arasında da 500 bin konut üreteceklerini söyledi. 

 

Firma Bilgisi: Toki