TOKİ Samsun İlkadım ihalesi yapıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Samsun İlkadım İlçesi Kıran Mahallesi'nde hayata geçireceği 953 adet kentsel dönüşüm konutunun ihalesi yapıldı

TOKİ Samsun İlkadım ihalesi yapıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Samsun İlkadım İlçesi Kıran Mahallesi'nde hayata geçireceği 953 adet kentsel dönüşüm konutunun ihalesi yapıldı. 

İhalesi gerçekleşen TOKİ Samsun İlkadım konutlarının 1. etabında 953 konut yer alacak. TOKİ ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında İlkadım'da hayata geçirilecek proje 37,8 hektarlık alanı kapsıyor. 

26 Kasım 2015 tarihinde ihalesi gerçekleşen TOKİ Samsun konutlarında, binaların cepheleri için, Samsun'un geleneksel mimarisinden yola çıkılıyor. 

Günümüz kullanıcı ihtiyaçları çerçevesinde bir sentez yapılan Samsun İlkadım Toki evlerinde geleneksel mimarinin kendine özel güzelliği, modern tekniklerle inşa edilecek. 

Konutlarda, bina cephelerinde ahşap kaplamalar kullanılıyor. Fransız balkonlar ise geçmişin cumbaları gibi tasarlandı. Bu şekilde kat sahiplerinin doğal ışıktan yararlanabilmesi hedeflendi. 

Samsun İlkadım TOKİ projesinde 5 tip bina yer alıyor ve her binada ayrı bir cephe kurgusu yapılıyor. Böylelikle her bina kendine has bir hale getirilerek monotonluk kırılmış oluyor.