TOKİ, şiddet gören kadına ev verecek

Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu, şiddet gören kadınlara TOKİ tarafından 1+1 daire verilmesi önerisini değerlendirecek

TOKİ, şiddet gören kadına ev verecek

TBMM Meclis Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu, şiddet gören kadınlara TOKİ'nin ev yardımı teklifini değerlendirmeye hazırlanıyor. Ankara Mamak Belediyesi Kadın Danışma Merkezi'nde görevli sosyal hizmet görevlisi Hilal Gürpınar tarafından sunulan proje, başta sığınma evleri olmak üzere şiddet gören kadınlara TOKİ tarafından 1+1 ev vermesini öngörüyor.

TOKİ'den şiddet gören kadına yardım
Sunduğu proje ile ilgili olarak komisyona bilgi veren Gürpınar: 'Valilikler TOKİ aracılığıyla evler yaptırıyor. Özellikle sığınma evlerinde kalan kadınlara da bu tarz 1+1 evlerde kalma hakkı verilebilir. Kadınları bağımsız yaşama geçirmede kirasını ödeyebiliyoruz, eşyalarını alabiliyoruz ama ev bulmada çok zorluk çekiyoruz. Belki Valilik bu anlamda 1+1 TOKİ konutlarından bu durumda olan ve uygun görülen kadınlara ev verebilir. Geçici ya da uzun süreli ya da süresiz evler tahsis edebilir.' dedi.

Mağdur durumdaki kadınlara verilecek konutların geçici ya da sürekli seçeneklerine göre farklılık gösterebileceğini belirten Gürpınar'ın önerisi kabul edilirse, proje Meclis gündemine gelecek.

Firma Bilgisi: Toki