TOKİ Sulukule Evleri’ne başvuru belgeleri neler?

TOKİ Sulukule’de yer alan 23 adet konutu açık artırma usulüyle satışa çıkarıyor. Peki TOKİ Sulukule Evleri’ne başvuru belgeleri neler?

TOKİ Sulukule Evleri’ne başvuru belgeleri neler?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Fatih Sulukule'de yer alan 23 adet müstakil konutu açık artırma usulüyle satışa çıkaracak. Söz konusu açık artırma 10 Şubat 2015 tarihinde yapılacak. Açık artırmaya başvurular ise Halk Bankası'nın Vatan Caddesi Şubesi'ne yapılacak. Peki TOKİ Sulukule Evleri başvuru belgeleri neler, başvuru yapmak için hangi belgeleri temin etmeniz gerekiyor?

1-Fotoğraflı nüfus cüzdanı,

2-Vatandaşlık kimlik ve Vergi sicil numaraları,

3-Yetkili Banka Şubelerine Nakit olarak; muhammen bedeli 1.000.000.- (Birmilyon) TL ye kadar olanlar için 50.000.-(Ellibin) TL, muhammen bedeli 1.000.001.- (Birmilyonbir) TL ve üstünde olanlar için 100.000. (Yüzbin) TL, TL katılım teminatı ödemek zorundadırlar.

4-Başvuruların vekaleten yapılması durumunda, satışlarla ilgili tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren vekaletname,

5-Başvuru bir tüzel kişilik adına yapılacak ise, Şirketin yetki belgesi ve yetkili kişinin vekalet ile imza sirküleri.

TOKİ Sulukule Evleri ödeme koşulları
Satışı yapılacak konutların ödeme koşulları ile ilgili olarak TOKİ tarafından yayınlanan bilgilendirme ise aşağıda yer alıyor;

"Taşınmazlar, Açık Artırmada %25 peşin 120 ay vade seçeneği ile vadeli olarak satılacaktır.

• Taşınmazlar mevcut durumu ile satışa sunulmuş olup, alıcılar taşınmazı görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacaktır. İdarece bu taşınmazlarda herhangi bir tadilat ve onarım yapılmayacaktır.

• Muhammen bedeller KDV hariç olarak belirlenmiş olup, 3065 sayılı KDV Kanunu uyarınca Katma Değer Vergisi peşin olarak ödenecektir. (3046 Ada 2 parsel ve 3047 Ada 2 parselde yer alan taşınmazların KDV oranı %18, diğer taşınmazların KDV oranı %8 dir). Ayrıca; her bir taşınmaz için KDV dahil doğalgaz abonelik bedeli olan 424,80 TL vb. giderler alıcı tarafından ödenecektir.)

• Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında sözleşmeye ilişkin (tek nüsha) damga vergisi ile vb. giderler alıcı tarafından ödenecektir.

• Vadeli satışlarda taksit borç bakiyesi, vade süresince her altı ayda bir (Ocak ve Temmuz), teslim ve artış oranı bilgilerini içeren tabloda yer alan artış oranları uygulanarak hesaplanır ve alıcı tarafından ödenir. İlk taksit ödeme tarihi sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olup, söz konusu satışlar ile ilgili ilk artış uygulaması Temmuz 2015 tarihinde realize edilecektir.

• Vadeli satışlarda belirlenen peşinat oranları asgari oranlar olup, dileyen alıcılar kredilendirilen borç bakiyelerini düşürebilmek amacıyla satış tarihinde ek peşinat ödemesi hakkına sahiptir.

• Satış işlemlerine yönelik reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Turyap Yapı Sanayi Ve Ticaret A.Ş.&Talya Gayrimenkul Değ. Ve Dan. A.Ş. Ortaklığı tarafından yerine getirilecektir. Bu çerçevede, satış işlemlerinde, Gayrimenkul Satış Sözleşmesinin imzalanması esnasında, alıcı adayının, Turyap Yapı Sanayi Ve Ticaret A.Ş.&Talya Gayrimenkul Değ. Ve Dan. A.Ş. Ortaklığı'nın KDV Hariç satış bedeli üzerinden alınan %1,24 (yüzdebirvirgülyirmidört) + KDV (%1,24 komisyon bedelinin %18'i) oranındaki komisyon bedelini yatırması gerekmektedir. • Ayrıca, sözleşmeden doğan Banka Komisyonu alıcıya aittir."
 

Firma Bilgisi: Toki