TOKİ TAKSİTLERİNDE ARTIŞ YOK

TOKİ’den yüzleri güldürecek haber geldi. Buna göre, Ocak 2015’ten Temmuz 2015’e kadar olan dönemde TOKİ konut taksitlerinde artış yapılmayacak

TOKİ TAKSİTLERİNDE ARTIŞ YOK

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), konut ve işyerlerinin taksitlerine ve borç bakiyelerine Ocak – Haziran 2015 döneminde artış yapmayacağını açıkladı. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan'dan gelen açıklamaya göre, TOKİ konutlarının ve işyerlerinin taksit ve borç bakiyelerinde Temmuz 2015 tarihine kadar artış gerçekleştirilmeyecek.

TOKİ tarafından satışa sunulan projelerin taksit ve borç bakiyelerinin belirlenmesinde iki ayrı oran kullanılıyor. Bunlardan biri; bir önceki altı aylık memur maaş artış oranı. Diğeri; bir önceki altı aylık memur maaş artış oranı, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) arasından seçilen en düşük oran.

Artış oranları nasıl hesaplanıyor?
TOKİ uygulamalarında esas alınan oranlar, yorumlara sebebiyet verilmemesi amacıyla TOKİ tarafından hesaplanmıyor. Veriler ilgili ve yetkili kurumlar olan Maliye Bakanlığı (Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü) ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan talep ediliyor. Söz konusu kurumlar tarafından bildirilen oranlar TOKİ tarafından hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılıyor.

Memur maaş zammı esas
Memur maaş artış oranına endeksli projelerde, konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyeleri güncellenirken yapılan sözleşme gereği, taksitlerin güncelleneceği dönemdeki değil, bir önceki altı aylık memur maaş artış oranlarına bakılıyor. Bu çerçevede; 1 Temmuz - 31 Aralık 2014 dönemi artışı, memur maaşlarına Ocak 2014 ayında yapılan artışa göre gerçekleştirildi.

Temmuz 2014 döneminde memur maaşlarına zam gerçekleştirilmediğinden, TOKİ'de Temmuz 2015 tarihine kadar konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyelerini arttırmayacak. Öte yandan TOKİ tarafından açılan konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerinde de artış oranı yüzde "0" olarak belirlendi.

Firma Bilgisi: Toki