TOKİ Yönetmeliğine 'durdurma'

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, TOKİ'ye kentsel dönüşüm projesi uygulama yetkisi veren yönetmeliğin ilgili maddesini durdurdu

TOKİ Yönetmeliğine 'durdurma'

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, TOKİ'ye kentsel dönüşüm projesi uygulama yetkisi veren yönetmeliğin ilgili maddesini durdurdu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, kararla birlikte TOKİ Başkanı'nın dilediği yerde kentsel dönüşüm uygulamasına gidemeyeceğini söyledi.

Kentsel Dönüşüm değil, rantsal dönüşüm
Hüseyin Alan, Türkiye'de gerçekleşmekte olan dönüşüm çalışmalarını eleştirerek, kentsel dönüşüm görüntüsü altında 'rantsal dönüşüm' yapıldığını vurguladı. Alan, dava kararı neticesinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kentsel dönüşüm yasasına ait uygulama yönetmeliğinin birçok maddesinde yürütmeyi durdurma kararı verdiğini vurgulayarak:

'Kentsel Dönüşüm Yasası olarak da bilinen 6306 sayılı Afet Riski altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun, 'ben yaptım oldu' anlayışı içinde hazırlandı. Kanuna ilişkin uygulama yönetmeliğine karşı oda olarak yürütmeyi durdurma kararı talep ettik ve önceki gün Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bu doğrultuda karar verdi. anıştay'ın verdiği karar ile 15.12.2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin bazı maddeleri için yürütmeyi durdurma kararı verilmiş oldu.' ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: Toki