TOKİ'den Adana Seyhan'a dev yatırım

TOKİ, Adana'nın Seyhan ilçesi İsmetpaşa ve Barış mahallelerinde uygulayacağı kentsel dönüşümle bölgeyi cazibe merkezine dönüştürmeyi hedefliyor

TOKİ'den Adana Seyhan'a dev yatırım

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Adana ili Seyhan ilçesine bağlı iki mahallede hayata geçireceği kentsel dönüşüm ile bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyor. İsmetpaşa ve Barış Mahalleleri'nde inşa edilecek 1.202 konutluk projenin ihalesi ise yapıldı.

TOKİ'den Adana Seyhan'a kentsel dönüşüm

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından Seyhan'ın İsmetpaşa ve Barış Mahalleleri'nde uygulanacak kentsel dönüşüm kapsamında ilk olarak mahallelerin gecekondulardan arındırılması işlemi yürütülecek. Bu çerçevede inşa edilecek toplam 2 bin 600 konutun ilk etabın 1.398 adedi içeren sayıda konutlar hak sahiplerine teslim edilmişti. Projenin 1.202 konutluk ikinci etap ihalesinin ise dün tamamlandığı bildirildi.

TOKİ Seyhan kentsel dönüşümü
TOKİ tarafından Seyhan'ın iki mahallesini kapsayan kentsel dönüşümdeki konutlar 2+1 ve 3+1 tipinde tasarlandı. Projede 1 adet 750 kişilik cami ile 27 adet farklı büyüklüklerde iş yerine de yer verilecek. İnsanların sosyalleşebilmelerine olanak tanıyan bir tasarım uygulanacak olan projede, sıcak havalarda dışarıda rahatça vakit geçirebilmeye olanak tanıyan bir peyzaj düzenlemesi yapılacak. 

Konut bloklarında ise, iklimsel veriler ve geleneksel malzemelerden hareketle uygulamaya geçielecek. Cephelerde güneş ve ısı korunumlu olarak seçilen cam yüzeylerin, ışık kullanımı ve doğal havalandırmayı da maksimum düzeye taşıması hedefleniyor.