TOKİ'den Akyazı Spor Kompleksi açıklaması

TOKİ, son günlerde bazı basın-yayın organlarının geçtiği, Akyazı Stadyum ve Spor Tesisleri Projesine ilişkin Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yapılan "su yolu" uyarısıyla ilgili bir açıklama yaptı

TOKİ'den Akyazı Spor Kompleksi açıklaması

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, inşaatı halen devam etmekte olan Trabzon Akyazı Stadyumu ve Spor Kompleksi ile ilgili olarak, son günlerde medyada çıkan "su yolu" haberlerine dair bir açıklama yayınladı. Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, 40 bin kişilik Stadyum ve Spor Tesisleri Projesi ile kara arasına mutlaka "su yolu" yapılması gerektiği ve son 5 yıldır tüm platformlarda bu konuyu dile getirdikleri yönündeki haberleri reddeden TOKİ, su yolunun zaten proje dahilinde olduğunu belirtti.

 

TOKİ'den Akyası Spor Kompleksi açıklaması

 

TOKİ'den Akyazı Stadyumu açıklaması
Yaptığı bir açıklama ile Trabzon İnşaat Mühendisleri odası tarafından yapılan açıklamalar gerçek dışı olarak nitelenerek, inşaat TOKİ tarafından gerçekleştirilen Akyazı Stadyum ve Spor Tesislerinde "su yolu"nu proje aşamasında planlanmış ve yapılacak imalatlar dahilinde olduğu vurgulandı. Su yolunun ihale kapsamında projesine göre, stat inşaatının gerçekleştirildiği alanda ve güney yamaçtan gelen 6 adet menfezi içine alacak şekilde mevcut olduğunun altını çizen açıklamada, konuyla ilgili olarak herhangi bir TOKİ yetkilisiyle de iletişime geçilmediği duyuruldu. 

Sezon bitmeden stadyum bitecek
Deniz doldurularak oluşturulan dolgu zemin üzerine inşa edilen ilk dünya stadyumu olma özelliğini taşıyacak olan Trabzon Akyazı Spor Kompleksi ile ilgili olarak bir açıklama yapan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, projenin Süper Lig'de sezon bitmeden tamamlanacağını kaydetmişti. Yaklaşık 2 milyon metreküp dolgu üzerine inşa edildiği ve stadın altına yaklaşık 125 kilometrelik kazık çakıldığını beilrten Turan:

"Bu tesis Türkiye'nin göz bebeği olacak. Hedefimiz, Trabzonspor'un beklentisi doğrultusunda stadı ikinci yarının başlangıcına yetiştirmek. Olmazsa 5'inci ya da 6'ncı maç olur. İnşallah birkaç ay sonra burada topa vurmuş oluruz" şeklinde konuştu. 

Firma Bilgisi: Toki
Proje Bilgisi: Trabzon Akyazı Spor Kompleksi