TOKİ'den Bursa'ya dev sanayi sitesi

Toplu Konut İdaresi, Bursa merkezde yer alan esnaf ve sanatkarların transfer edileceği Kestel-Çataltepe Büyük Sanayi Sitesi'nin altyapı çalışmalarının temelini bugün atıyor

TOKİ'den Bursa'ya dev sanayi sitesi

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, Bursa'ya yapılacak dev Sanayi Sitesi için çalışmalarına başladı. Başkan Ergün Turan, Bursa merkezde yer alan esnaf sanatkarları şehrin dışına taşıyacak Kestel ilçesi Çataltepe Büyük Sanayi Sitesi altyapı çalışmaları temel çalışmalarının bugün(2 Ekim) gerçekleşeceğini açıkladı.

Şehir planlarında sanayi tesislerinin önemi
TOKİ'nin, kurulduğu 1984 tarihinden günümüze dek, konut sorunu yaşayan vatandaşlara ev sağladığını belirten Turan, 2002'den bugüne ev sahibi olan vatandaş sayısını 679 bin olarak açıkladı. Gelişen zaman ve dönemle birlikte Türkiye'nin ihtiyaç ve taleplerinin de değiştiği ve bu kapsamda 81 ilde ve 700 şantiyede çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Turan, şehirleri planlarken "sanayi tesislerinin" de göz önünde bulundurulmasının önemine dikkat çekti. 

TOKİ'den Bursa'ya dev sanayi sitesi

Turan, yeni şehirlerin inşasında planlı küçük ve orta esnafın modern ticaret alanlarına sahip olmalarının büyük önem taşıdığını belirterek:

"Bursa'mıza 1.5 milyon metrekare alan üzerinde 2 bin 988 iş yerini kazandıracağız. 19 farklı sektörden 2 bin 988 işletme aynı çatı altında toplanacak... Projemizin 125 dükkanlık ilk etabı tamaamlandı. İkinci etabın altyapı çalışmalarına ağırlık verilecek. 126 milyon liralık çalışmamızın temel atma törenini 2 Ekim'de gerçekleştireceğiz..." şeklinde konuştu.