TOKİ'den dar gelirlilere 341 TL taksitle ev

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması için yürütülen çalışmaların hız kazandığını söyledi. Turan, emekli ve dar gelirli toplum kesimlerine ayda 341 TL taksitle ev sahibi olma imkanı sunulacağını söyledi.

TOKİ'den dar gelirlilere 341 TL taksitle ev

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan 22 Ekim 20 Kasım tarihleri arasında kura başvuruları yapılacak Ankara Mamak konutlarında alt gelir grubundaki vatandaşlara, 341 TL'den başlayan taksitlerle ev sahibi olma şansı tanınacağını açıkladı.

TOKİ'den 341 TL'ye ev
Kızılay'a yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alan Mamak-Gülseren Mahallesinde kura ile sahiplerine dağıtılacak 952 konuttan 583'ünün alt gelir grubu düzeyindeki vatandaşlara ayrıldığını belirten ve bu kesimdeki vatandaşların 341 TL'den başlayan fiyatlarla ev sahibi olma şansını yakalayacağını belirten Turan:

"Alt gelir grubu kapsamında satışa  sunulan konutlardan emeklilerimiz için yüzde 25 oranında kontenjan ayrıldı" dedi.

TOKİ'den dar gelirlilere 341 TL taksitle ev

TOKİ'nin çalışmaları hızlanacak
Dar gelirli kesime ve özellikle emeklilere yönelik konut edindirme faaliyetlerinin hızlanacağını belirten Turan,2023'e kadar yapılması planlanan 1 milyon konuta ek olarak 200 bin konut inşaasının daha planlara alındığını belirtti. Turan, Mamak'ta sahiplerine kavuşacak 583 konutların yüzde 12-20 peşinat ve 180-240 aylık vade seçenekleri ile hayata geçirileceğini belirterek, dar gelirli vatandaşlara verilecek konutların dışında kalan ve toplu konut uygulaması çerçevesinde satışa sunuluan konut sayısının da 369 olduğunu söyledi. Ergün:

"Toplu konut uygulaması  çerçevesinde satışa sunulan 369 konutun 276'sı 3+1 planında, 93'ü de 4+1  planında. Taksit ödemeleri 756 liradan başlayan sosyal konutlar, yüzde 10-15-25  peşinat ve 120-144-180 ay vade seçenekleri ile satılacak" ifadelerini kullandı.

Kimler yararlanabilecek?
TOKİ
tarafından dar gelirli olarak tanımlanan kesimlere verilecek olan dairelere başvuru yapabilmek için belli kriterlerin yerine getirilmiş olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişilerin 25 yaşını aşmış olması gerekirken, hane halkı gelirinin de en fazla 3 bin 200 TL olması şart koşuluyor.  Ayrıca, sosyal konut başvuruluranıda da TOKİ'den konut satın alınmamış olması, kredi kullanılmamış olması ve başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayet altındaki çocukları üzerine de tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulun bulunmaması gerekiyor. 

 

Firma Bilgisi: Toki