TOKİ'den dev 2016 hedefi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ'nin 2016 yılında 60-70 bin civarında konut yapmayı hedeflediğini açıkladı

TOKİ'den dev 2016 hedefi

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2016 yılında 60-70 bin konut inşa etmeyi planladıklarını söyledi. Konut sahibi olamayacak insanlar için TOKİ'nin "önemli bir destek" olduğunu belirten Turan, geçmiş yıllardaki seviye ve ihtiyaç kriterlerinin yerini, şehrin yöresel özelliği, kültür ve mimarisine bıraktığı üzerinde durdu. Tüm programların bu hedefi gerçekleştirme yoluna kenetlendiğini söyleyen Turan, yöresel mimari atağının da "yerel değerler" konusunda uzman mimarlarla birlikte sürdürüldüğünü belirtti. 

Yeni bir konsept: Yöresel mimari atağı
Turan, TOKİ'nin ihtiaç ve ekonomik seviyeyi baz alan konut yapma stratejisinin, özellikle son 10-12 ayda yapılan konutlarda yöresel özelliklerin ön plana çıktığı bir konsept ile yer değiştirdiğini beilrtti. Turan: 

"Bu yıl sonunda bitmiş ya da önümüzdeki bahara kadar bitecek olan projelere bakın; bunu göreceksiniz. Artık her şehir, ilçe ve kasabada yepyeni ve eskisinden farklı TOKİ binaları görebileceksiniz. Bakın Çeşme'ye. Çeşmede zeminle birlikte 3 katlı binalar yapıyoruz. Birinci katı Alaçatı taşıyla kaplıyoruz. Bizim eserimiz olduğu için değil, Türkiye'nin övünç duyacağı projelerdir bunlar" dedi. 

 

TOKİ'den dev 2016 hedefi

 

Yıl sonuna kadar yoksullar için 50 bin konut
TOKİ'nin yıl sonuna kadar ülkedeki alt gelir grubuna yönelik asgarı 50 bin konutluk yatırımlarının tamamlanacağını da hatırlatan Turan, eskidan beri sağlam konut yapan ancak farklı konularda eleştiriler alan TOKİ'nin artık yeni bir kalite evresine geçtiğini vurguladı. 

Firma Bilgisi: Toki