TOKİ'den kuşlara dev yatırım

Ankara'nın Mamak ilçesi Kusunlar Bölgesi'nde TOKİ tarafından geçen sene teslim edilen yaklaşık 400 daireye elektrik ve su verilmeyince hak sahipleri taşınma işlemine başlayamadı. Dairelere kuşlar yerleşti

TOKİ'den kuşlara dev yatırım

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi(TOKİ) tarafından geçen yıl içinde teslim edilen Ankara Mamak-Kusunlar'daki 400'e yakın daireye kuşlar yerleşti. Hak sahipleri, elektrik, doğalgaz ve su bağlanamayan konutlara taşınma işlemine başlayamadı.

360 daire, kuşlara tahsis edildi
Kusunlar bölgesinde TOKİ tarafından inşa edilen dairelerin hak sahiplerine tesliminin üzerinden neredeyse 1 sene geçti. Bu kadar uzun bir süredir dairelere elektrik, su ve doğal gaz gibi alt yapı hizmetleri taşınamayınca taşınma işlemleri de başlayamadı. Hak sahipleri buna karşın, aylık 300-350 TL arasındaki taksitlerini ödemeyi sürdürüyor. Projede 7 blokta 52'şer daire bulunuyor.

Skandal üstüne skandal
Projede kaba inşaat iki yıl önce tamamlanmıştı. Bu süre zarfında herhangi alt yapı hizmeti sağlanamadığı gibi, herhangi bir koruma önlemi de sağlanmadı. Bunun üzerine boş kalan bloklara dadanan hırsızlar, apartman asansörlerindeki bakır telleri çaldı ve kayıplara karıştı. Elektriği, suyu ve ısınma sorunları yanında güvenliği de olmayan dairelere taşınamayan hak sahipleri ise akrabalarının yanında ya da başka konutlarda kiralık olarak yaşamayı sürdürürken, bir yandan da TOKİ taksitlerini ödemeyi sürdürüyor. 

Sorumlu TOKİ mi, Belediye mi, Firma mı?
Konuyla ilgili olarak hak arama çalışmalarını sürdüren mağdurlar ise, herhangi bir sonuç elde edemiyor.  TOKİ, alt yapı hizmetlerinin sağlanamamasında sorumluluğu inşaatı yapan firmanın üzerine atarken, firma ise sorumluluğun Belediye'de olduğunu iddia ediyor. Binalarda kullanım koşulları her geçen gün kötüye giderken, bir diğer sorun da kırılan cam ve kapılardan içeriye giren hayvanların daireleri mesken olarak kullanması. Dairelerde, apartman boşluğunda ve hatta asansörde yaşayan kuşlar, dairelerde yaşam koşullarının gidere kötüleşmesine neden oluyr.