TOKİ'den Safranbolu'ya 579 konutluk proje

TOKİ, Karabük'ün Safranbolu ilçesine 579 adet konut inşa etmeye hazırlanıyor. Konutlar yerel mimari özellikleri yansıtacak

TOKİ'den Safranbolu'ya 579 konutluk proje

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, Karabük ilinin tarihi ve otantik mimari yapılarıyla ünlü ilçesi Safranbolu'yu 578 konutluk bir proje inşa etmeye hazırlanıyor. Safranbolu evlerinde yerel mimari özellikler uygulanacak

TOKİ Safranbolu evleri
Safranbolu'da Toplu Konut İdaresi tarafından hayata geçirilecek konutların ihalesi 20 Nisan'da gerçekleşti. İhale kapsamında bir cami, ticaret merkezi inşaatları ve altyapı ve çevre düzenleme işi de yer aldı. Zemin + 3 kat şeklinde inşa edilecek Safranbolu TOKİ evleri 2+1 ve 3+1 tipinde tasarlandı. 3+1 konutların adedi 162, 2+1 konutların adedi ise 417 olacak şekilde saptandı.

Proje kapsamında konut blok yerleşimlerinde ortak avlu tasarımı önemli bir yer tutacak. Bu sayede site içi yaya ve araç trafiğinin yanı sıra işlevsel ve estetik açıdan da kullanışlı alanlar meydana getirilecek. TOKİ Safranbolu evlerinde ayrıca cephelerin geleneksel mimariyi uygun biçimde ferforje korkuluklar ve cephe kaplamalarının yanı sıra yöresel taş kaplama, dekoratif söve payandalar, saçak altı görünümlü kaplama malzemeleri de kullanılacak.

TOKİ'den Safranbolu'ya 579 konutluk proje

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde inşaat çalışmaları sürüyor
Diğer taraftan Ankara'nın Çubuk ilçesinde yapımı devam eden "Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi"ni ziyaret eden TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Tamamlandığın uluslararası bir bilim merkezine dönüşmesi beklenen külliyede ilk olarak İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesinin yanı sıra laboratuvar binası ve teknik bina gibi yapılara yer verilecek.