TOKİ'nin heyelanla imtihanı

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, heyelan yaşanan Çiğli İlçesi Evka-5 Mahallesi'ndeTOKİ'nin yamaca kontrolsüz yükleme yaptığını açıkladı

TOKİ'nin heyelanla imtihanı

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, TOKİ'nin Çiğli ilçesi Evka-5 mahallesinde yaptığı bina ve okulların da içinde bulunduğu 100 dönümlük arazide heyelan oluştuğunu açıkladı. 

TOKİ'den heyelan arazisine konut
Şube Başkanı Alim Murathan, binaların büyük hasar gördüğünü belirterek: TOKİ tarafından yapılan binaların ve gerekse TOKİ İlköğretim Okulu'nun zeminle birleşim yerlerinde çatlaklar, yarıklar, kabarmalar ve oturmalar ile bina içlerinde duvarlarda, kolonlarda çatlaklar gözle görülür boyuttadır. Aynı çatlaklar ve yarıklar, gerek ilköğretim okulu spor sahası bahçesi ile okulun yola komşu bahçesinde çok belirgin olup binanın duraylılığını tehdit eder boyuttadır.” ifadelerini kullandı.

TOKİ yamaca kontrolsüz yüklendi
Murathan, TOKİ'nin yamaç üzerine inşa ettiği yapıların temel düzenlemelerine ait kazı malzemelerini doğal şev üzerine sıkıştırılmamış serbest malzeme olarak döküldüğünü belirtti. Bu durumun yamaca kontrolsüz yüklenmeden kaynaklandığını vurgulayan Murathan: 

Yamaçta yer alan eski kuru dere yataklarının, temel düzenlemelerine ait kazı malzemeleri ile doldurularak binalar bu sıkıştırılmamış dolgular içine oturtulmuş ve böylece yamacın doğal drenajı engellenmiş. Bina atık suları ve yüzey sularının drenajı yapılmamış. Sahanın batısında halen yapımı devam eden konutlarda da görülen temel düzenleme kazılarından çıkan dolgu, yamaç doğal drenajını sağlayan dereleri dolduracak şekilde yamaç üzerine gelişigüzel serpilmiş.” dedi.

 

Firma Bilgisi: Toki