TOKİ'ye çağrı: Kusurlu evlerin paralarını iade edin

TMMOB İzmir Şubesi, Çiğli ilçesindeki Evka-5 Mahallesi'ne inşa edilen TOKİ konutlarının "heyelan" tehlikesi nedeniyle acilen boşaltılması ve kusurlu konut bedellerinin iade edilmesi çağrısında bulundu

TOKİ'ye çağrı: Kusurlu evlerin paralarını iade edin

İzmir Çiğli ilçesi Ev-5  Mahallesi'nde TOKİ tarafından inşa edilen konut projesi bir süredir heyelan tehlikesi nedeniyle incelemeye alınmıştı. TMMOB İzmir Şubesi yaptığı bir açıklama ile, bölgedeki heyelan riskinin boyutuna dikkat çekti ve: "Konutları acilen boşaltın..." uyarısında bulundu. 

Zemine fazla yük bindi
Evka-5 ve Atatürk mahalleleri sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 100 dönümlük alandaki zemin hareketliliğinin ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çeken TMMOB, ön inlceleme ve gözleme ilişkin sonuçları açıkladı. TMMOB'ye göre, 1990'lı yıllarda yapılan ilave imar planlarının yarattığı tahribat oldukça büyük. 

TMMOB açıklaması
TMMOB tarafından yapılan açıklamada, maddi imkansızlıklardan dolayı evlerinden ayrılamayan vatandaşların evlerini acilen terk etmesinin sağlanması gerektiğine dikkat çekilecer: :

"TOKİ İlköğretim Okulu ile heyelan sahasında kalan ve daha önce boşaltılma kararı verilmesine rağmen bu konutlarda oturan düşük gelirli yurttaşların, maddi imkansızlıklar nedeniyle halen terk edemediği konutların atık su ve içme suyu hatları da aynı biçimde deforme olmuş ve kaçak sular, zeminin gevşemesine neden olmaktadır " ifadelerine yer verildi.

Alınması gereken önlemlerle ilgili açıklamasında ise vatandaşların acil afet riski altında yaşadıklarını belirten TMMOB, bölgedeki temiz şu şebekesinin kapatılmasını, vatandaşların güvenli konutlara yerleştirilmesini, zemine-temiz ve pis su kaçaklarının sızmasının engellenmesini ve heyelan topul bölgesi olarak tanımlanan kısımda herhangi bir kazı yapılmaması önerdi. 

TOKİ zararlı malın bedelini ödemeli
TMMOB İzmir şubesi TOKİ'nin vatandaşa sattığı özürlü malın bedelini de iade ederek özür dilemesi gerektiğini belirterek: "Anayasamız'da belirtilen sosyal devlet olmanın gerekliliğini Çiğli TOKİ Konutları'nda yerine getirmelidir. Acil önlemler alındıktan sonra geleceğe dair kararların kalıcı hale getirilmesi yönünde yeni hazırlanan imar planlarına esas jeolojik-jeoteknik raporlara istinaden alanın zemin niteliğine göre mevcut imar planlarının revize edilmesi gerekmektedir." denildi

Firma Bilgisi: Toki