Topbaş, “Arap yatırımcılar İstanbul’u tercih ediyor”

Yatırım teşvikleri İstanbul’u Arap ve İslam alemindeki yatırımcıların gözdesi haline getirdi

Topbaş, “Arap yatırımcılar İstanbul’u tercih ediyor”

29 Haziran 2012 / emlakwebtv

Kadir Topbaş, konumu itibariyle dünyanın her tarafındaki ülkelerle mesai saatleri içinde irtibat kurma imkanı bulunan İstanbul'un merkezilik özelliği olduğunu vurgulayarak, İstanbul'un, finans kenti olma yolundaki adımları ile Dünya Ekonomik Forumu gibi dünyanın en büyük kongrelerine ev sahipliği yapmasının, bölgede adım adım ekonomide etkin hale dönüşmesine neden olduğunu anlattı.

Özellikle Arap ve İslam alemindeki ülkelerin Türkiye'nin gücünün etrafında bir araya gelmeyi arzu ettiğini kaydeden Topbaş, bu ülkelerin özellikle yakın ilişkiler içerisinde Türkiye ve İstanbul'da devreye girmeye çalıştıklarını anlattı. Topbaş, yabancılara gayrimenkul edinme hakkı getirilmesiyle İstanbul'a yatırımların daha da artacağına inandığını kaydederek, özellikle Arap ve İslam ülkelerinin büyük yatırımcı ve iş adamlarının, İstanbul'un şu anki ekonomik gücünün farkında olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, sermaye sahipleri ve yatırımcıların, ekonomik hareketliliğin olduğu yerleri daha cazip gördüklerine dikkati çekerek, "Dünyanın birçok gayri menkul yatırımcısı da bununla ilgili değerlendirmelerde İstanbul'u en doğru yatırım alanı olarak görmekte. İstanbul alt yapı ve gelecekteki vizyon projeleriyle yatırımcıların dikkatini çekiyor. Özellikle Kanal İstanbul, İki Şehir gibi büyük yatırımlar sayesinde İstanbul'da çok daha fazla ekonomik hareketlilik yaşanacak. Özellikle Arap dünyası İstanbul'u tercih ediyor" dedi.


Yabancı sermaye konusunda belediyenin bütün yatırımcılara açık olduğunu ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Yatırımlarla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman dile getirdiği teşviklerden dolayı İstanbul'un ciddi bir cazibesi oluştu. Arap ve İslam aleminden, Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerinden İstanbul'a bir yatırım hareketliliği var. Özellikle Kanal İstanbul projesi büyük bir cazibe oluşturuyor. İki Şehir projesi, çok ciddi bir yatırım olarak görülüyor."