Topbaş'tan İstanbullulara yüzülebilir Kurbağalıdere vaadi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul denizlerinin temizlenmesi için dev bir bütçe ayırdıklarını vurguladı ve ekledi: "Kurbağalıdere denize girilebilecek hale kavuşacak"

Topbaş'tan İstanbullulara yüzülebilir Kurbağalıdere vaadi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yalnızca Haliç'in temizlenmesi için bugüne dek 190 milyon TL harcandığını, 180 milyon TL'lik ihalenin de hazır olduğunu söyledi. Yat limanlarının "Mavi Kart" sistemine geçiş etkinliğinde bir değerlendirme yapan Topbaş, 2017 yılında da İstanbul'un denizlerinde yüzülebileceğini vurgulayarak: "Hatta Kurbağalıdere denize girilebilecek bir hale getirilecek..." dedi. 

Haliç'e deniz suyu taşıma projesi
Çok yakın zamana kadar Haliç'in bittiği ve yok edildiği yönünde yorumlar yapıldığını, ancak bu tarihi bölgenin suyunun kurtarılması için ortaya irade koyduklarını söyleyen Topbaş, 760 milyon TL'lik yatırımla Haliç'i 50 civarında canlının yaşadığı bir yer haline getirdiklerini vurguladı. Topbaş, Kuzey'den, Çayırbaşı istikametinden tünel açarak Haliç'e 760 bin metrekare küp deniz suyu aktarma çalışmalarının başladığını da belirterek:

"Ve böylece yağmursuz havalarda boğazın oksijenli suyunu Haliç’le buluşturuyoruz. Ve bu buluşturma Haliç’in yılda 3 kez temizlenmesi anlamına geliyor..." dedi. 

Topbaş'tan İstanbullulara yüzülebilir Kurbağalıdere vaadi

Kurbağalıdere'de yüzülebilir mi?
İstanbul denizlerinin temizlenmesi adına çalışmaların sürdürüldüğünü, yıllarca kirletilen denizleri kendilerinin temizlemeye çalıştıklarını da vurgulayan Topbaş:

"İstanbul'un denizlerini kirden arındırmak kolay değil. Bu zamana dek 190 milyon TL harcadık. 180 milyon TL'lik ihalemiz de yolda... İnşallah 2017 yazında da denize girilebilecek. Hatta Kurbağalıdere de denize girilebilecek bir hale kavuşacak..." ifadelerini kullandı.