Topçu Kışlası’nı istemeyen 46 bin kişi

Taksim Dayanışması, Taksim Meydanı düzenleme çalışmaları kapsamında Topçu Kışlası yapımına karşı 46 bin imza topladı

Topçu Kışlası’nı istemeyen 46 bin kişi

19 Aralık 2012 / emlakwebtv
Taksim Dayanışması, Taksim Meydanı’nda yapılması planlanan ve Gezi Parkı’nın yerine inşa edilecek Topçu Kışlası projesinin iptali için topladığı 46 bin 500 kişiye ait imzaları, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na teslim etti.

Taksim Dayanışması adına konuşan, Endüstri Mühendisi Cem Tüzün “İstanbul’un kentsel kimliğinde önemli bir yeri olan ve günümüzde kentsel açık yeşil alan niteliğiyle yoğun bir biçimde kullanılmaya devam eden Taksim Gezi Parkı’nın sadece bir kültür varlığı olarak değil, bölgenin yaşamsal ihtiyaçları açısından da korunması gerekliliği son derece açık bir gerçektir. Bütün bu saptamalara karşın Taksim Gezi Parkı tarihi, doğal, kültürel değerlerin korunması konusunda yüzyılların kuramsal ve deneysel birikimleri sonucu oluşan evrensel ilke, kural ve belgelere, mesleki ilke, kural ve etiğe aykırı bir biçimde yok edilme tehlikesi altında bulunmaktadır” dedi.

Tahliyeler devam ediyor
Cumhuriyet Caddesi’nde kalan dükkanlardan sonra Mete Caddesi tarafındaki dükkanların da tahliyesi gündemde. Şantiye sahasında kalan ve Cumhuriyet Caddesi’ne bakan dükkanlar, halihazırda kepenk kapatmışken son tahliye kararı 22 yıllık Taksim Boğaz Cafe için geldi.

Proje Bilgisi: Topçu Kışlası