Topçu Kışlası yeniden gündemde

Beyoğlu Belediyesi, İstanbul 10. İdare Mahkemesi'nin, Beyoğlu Koruma Amaçlı Uygulama İmar planı ile ilgili kararının, Danıştay 6. Dairesi tarafından bozulmasından hareketle, Topçu Kışlası ve Taksim Camii gibi tartışmalı projeleri hayata geçirmek için kolları sıvadı

Topçu Kışlası yeniden gündemde

Beyoğlu Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı'na ilişkin İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından verilen iptal kararının, Danıştay 6. Dairesi'nce bozulmasının ardından harekete geçen Beyoğlu Belediyesi, aralarında Topçu Kışlası, Taksim Camii ve Galatasaray otoparkı gibi tartışmalı projelerin de içinde olduğu girişimleri yeniden hayata geçirmek için kolları sıvadı. Ancak ilgi çekici olan, Beyoğlu Belediyesi'nin Danıştay'ın kararını "nihai bir bozma" olarak algılaması ve bozulan plana göre uygulama yapmaya girişmesiydi. Çünkü Danıştay mahkemesi söz konusu kararıyla, "yeni bir bilirkişi heyetinin" atanmasını ve kararın gözden geçirilmesini istemişti. 

Topçu Kışlası yeniden gündemde

Beyoğlu Belediyesi'nden tartışmalı uygulama
Davanın 10. İdare Mahkemesi'ne geri gönderilmesi ise, mahkemenin kararını tekrarlaması, ya da yeni bilirkişi raporunu beklemesi gibi iki olası kararı içeriyor. Uzmanlar Beyoğlu Belediyesi'nin bu süreçte, geçiş dönemi yapılaşma şartlarına uymadığını ve meri plana göre uygulama kararını ise eleştirmeye başladı. Çünkü Belediye, meri plana göre uygulama yapma kararını Kültür ve Turizm ve Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 4 Eylül'de bildirmişti. 

Topçu Kışlası yeniden gündemde

Koruma Kurulu topu taça mı attı?
Son gelişmelerle birlikte gözler İstanbul 1. Nolu Koruma Kurulu'na çevrildi. Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre Beyoğlu Belediyesi'nin uygulama hamlesiyle ne yapacağını bilemeyen İstanbul Nolu Koruma Kurulu da, geçiş dönemi yapılaşma şartlarına göre imar mevzuatının devam etmesi yönündeki ilk kararından Bakanlık Hukuk müşavirliğinin itirazıyla geri adım attı. Bakanlık'tan gelen Beyoğlu Belediyesi'nin kararına uyulması yönündeki baskı sonucunda kurulun geri adım attığı konuşuluyor.