Toplu konutlara güneş paneli önerisi

Güneş panelleri sektöründe faaliyet gösteren Ezinç Metal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ezinç, toplu konut uygulamalarında güneş sistemi kullanımının zorunlu hale getirilmesini istedi

Toplu konutlara güneş paneli önerisi

23 Haziran 2014/Emlakwebtv
Ezinç Metal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ezinç, devletin sektördeki yerli üretime yeterince destek olmadığını belirterek, toplu yaşam alanlarında ve konutlarda güneş sistemlerinin kullanımının zorunlu olmasını istedi."Belediyeler ruhsat verirken bunu şart koşabilir." diyen Ezinç, en geç beş yıl içinde sıcak su ihtiyaçlarının yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanılarak  karşılanması gibi hedeflerin konulabileceğine değindi.

Dünya Gazetesi'nden Mehmet Kara'nın sorularını yanıtlayan Ezinç, özellikle elektrik üretimi konusunda yaşanan en önemli problemin yasal prosedürler ve maliyetler olduğunu söyledi. Erinç, "Devletin bireysel üretim konusunda süreci kısaltıcı yönde atacağı adımlar sektöre müthiş bir hareketlenme ve ivme kazandırır." dedi. 

Bugüne dek yerli üretime devlet desteğinin yeterli düzeyde olmadığını da sözlerine ekleyen Erinç, toplu yaşam alanlarında ve konutlarda güneş sistemleri kullanılmasının Belediyelerin ruhsat verme sürecinde zorunlu hale getirilebileceğini söyledi. Erinç, güneş enerjisi ürünlerinde halen yüzde 18 olan katma değer vergisi oranının sıfırlanması ya da en azından yüzde 1'e düşürülmesinin sektörün hareketlenmesini sağlayacağını belirtti.