Torba Yasa'da 2B müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba tasarı kapsamında 2B arazileri için yeni başvuru hakkı getirileceğini ve hakkını kaybedenlere yeni bir fırsat daha tanınacağını söyledi.

Torba Yasa'da 2B müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Torba Yasa kapsamında yapılacak düzenleme ile 2B arazileri için yeni bir başvuru hakkı getirileceğini söyledi. Ağbal, 2B arazileri için müracaatların tamamlandığını belirterek, tasarı ile birlikte müracaatını yapan ancak ödeme yapmadığı için akkını kaybedenlere de yeni hak tanınacağını söyledi.

2B arazilerinde yeni fırsat
Süresi dolan orman vasfını yitirmiş araziler ile tarım arazilerinin satışı konusunda açıklama yapan Maliye Bakanı Ağbal, 2B arazileri için müracaat yapan ancak bedelini ödemeyen da taksitini geciktiren ve başvurusunu yapmayan kişiler ile tarım arazileri satışına başvuru yapmayan kişilere yeni fırsatlar sunulacağını söyledi. Ağbal, ilk kategoride 226, ikinci kategoride ise yaklaşık 79 bin vatandaşın yeni düzenlemenin getireceği fırsatlardan yararlanabileceğini belirtti.

Tarım arazilerinin satışında süre uzatılacak
2012 yılında satışına başlanan tarım arazilerine dair sürenin de uzatılacağı bilgisini veren Bakan Ağbal, hazırlanan yasa kapsamında Hazine'ye ait tarımarazilerinin hissedar, kiracı ya da kullanıcılarına ihaleye çıkmadan doğrudan satış imkanının sağlanacağını söyledi. 

Yeni yasa ile 2B arazileri için 226 bin, tarım arazileri için 79 bin vatandaşa yeniden başvuru hakkı sunulacak.