Torbaya emlak borçları da atıldı

Emlak vergilerindeki rekor artışa gösterilen tepkiler, mecliste görüşülmekte olan torba tasarıya emlak borçlarının da dahil edilmesini sağladı

Torbaya emlak borçları da atıldı

25 Haziran 2014/Emlakwebtv
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından görüşülen torba tasarı, emlak ve çevre temizlik vergisi ile su borçlarının faiz ve gecikme faizlerinin affını içerecek şekilde genişletiliyor. Anapara ve diğer borçların taksitlendirilmesini öngören düzenleme, başlangıçta kabul görmemesine rağmen, tüm vilayetlerden gelen tepkiler üzerine tasarıya dahil edildi. 

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre, mecliste görüşülmekte olan torba tasarıya, rekor artışla vatandaşların tepkisini çeken emlak vergileri de dahil ediliyor. Emlak vergisi ile birlikte çevre temizlik vergisi ve su borçlarının faizi yanında anapara ve diğer borçların taksitlendirilmesi önerisi de kabul görmek üzere. Yasa şayet kabul edilirse, emlak vergisi borcu olanlar, Resmi Gazete'de yasanın yayınlanmasının ardından iki ay içerisinde başvuruda bulunarak, haktan yararlanabilecek. Vergi borçları, peşin ya da 36 ay içinde 18 taksitle ödenebilecek.

Emlak vergisindeki rekor artışa vatandaşların tepki göstermesi üzerine hükümetin aldığı bir diğer önlem de belediyelerin arsa birim fiyatlarını astronomik bir şekilde artırmalarının önüne geçmeyi planlıyor. Bu doğrultuda emlak vergilerinin vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde belirlenebilmesi için, lisans sabihi ekspertiz şirketleri görevlendirilecek ve bir metrekare fiyatı yeniden hesaplanacak. Yeni düzenlemeyle arazi alım satımı da, Dünya Bankası ile birlikte yürütülen bir çalışmaya göre, 50 parametreli bir değerlendirmeye tabi tutulacak. Buna göre, değerleme haritasıyla düşük vergi ve harç ödemek için emlak değeri ile bankadari rayiç beden arasında yürkek fiyat farkı olmayacak.