Torun açıkladı: Yabancılara 10 binden fazla ev satıldı

Kayseri’de düzenlenen 6. Gelişen Kentler Zirvesi'nin açılış konuşmasını yapan GYODER Başkanı Aziz Torun, yabancılara 10 binden fazla ev satıldığını söyledi

Torun açıkladı: Yabancılara 10 binden fazla ev satıldı

GYODER ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Kayseri'de düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi başladı. Emlakwebtv.com'un internet medya sponsoru olduğu zirvenin açılış konuşmasını yapan GYODER Başkanı Aziz Torun, "Türkiye ekonomisi büyüdükçe gayrimenkul sektörü de büyüyor" dedi. Torun, "Günümüze bakıldığında faizlerin tekli hanelere düşmesi ve istikrarlı büyüme, gayrimenkul sektörünü de motive etmiştir. Bu da Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme yaşanmasına neden olmuştur. Gayrimenkul, Türkiye'nin stratejik sektör olarak görmek gerekli" şeklinde konuştu.

Mütekabiliyet Yasası konut satışlarını artırdı
Mütekabiliyet Yasası sayesinde yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarında artış meydana geldiğini vurgulayan Torun, "Mütekabiliyet Yasası ile yabancılara 10 binin üzerinde gayrimenkul satıldı. Bu da yaklaşık 1.2 milyar liralık döviz anlamına geliyor. Biz Mall of İstanbul'da yabancılara 315 ofis ve daireler sattık. 215 milyon gelir elde ettik. Kayseri'nin de potansiyeline inanıyoruz. Gayrimenkul, konut ve ofisten ibaret değil" dedi.

GYODER’in 280 üyesiyle sektörü temsil eden büyük bir dernek olduğunu belirten Aziz Torun, “Biz dernek olarak bilgiye dayalı çalışıyoruz. İstanbul Ticaret Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ile işbirliklerimiz var” diye konuştu.