TORUN AVM ciroları ne kadar oldu?

TORUN AVM’lerin perakende cirosu 2015 yılının ilk yarısında birebirde yüzde 9 büyüdü

TORUN AVM ciroları ne kadar oldu?

Torunlar GYO, Mall of İstanbul, Torium, Zafer Plaza, Korupark, Antalya Deepo Outlet’te 2015 yılının ilk yarısında (23 Mayıs 2014’te açılan Mall of İstanbul hariç) birebirde geçen yılın aynı dönemine göre perakende cirosunu yüzde 9.1 artırdı. 

Torunlar GYO Varlık Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlham İnan Dündar şu açıklamalarda bulundu:
2015 yılının ilk üç ayında Türkiye ekonomisi reel yüzde 2.3 büyürken, perakende cirosu Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 6.2 büyüdü. Alışveriş merkezleri, kentlerin ekonomisine ve sosyal yaşamına yön veren stratejik yatırımlar olarak ön plana çıkıyor. Sektörün önemli markaları, alışveriş merkezlerinde pazar paylarını ve iş hacimlerini büyütüyor. Yılının ilk altı ayında 11 yeni AVM açıldı ve sektöre toplam 351 bin 092 metrekare kiralanabilir alan eklendi. 2015’in ilk beş ayında kredi kartı ve banka kartı ile yapılan 208.4 milyar TL harcamanın 40.6 milyar TL’si AVM ve marketlerde harcandı ve geçen yıla göre yüzde 24.4 artış kaydedildi.

Çeyrek bazda değerlendirdiğimizde, birebirde perakende satışlarında ilk çeyrekte yıllık yüzde 10.3 olan büyüme, ikinci çeyrekte yüzde 7.9 olarak gerçekleşti. Bu yavaşlamada ikinci çeyreğin son ayı Haziran’da gerçekleşen genel seçimlerin ve gıda hariç Ramazan ayında perakende kanadında yaşanan cirosal düşüşün etkili olduğunu gözlemliyoruz.

Özellikle Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerden gelen turist sayısının artması, yaz aylarında ciro yükselişini yakalamamızı sağladı.  Son çeyrek ise iç pazar açısından perakendede iyi geçecektir. Biriken enerji dışa vurulacak, 2014’ten başlayarak alışverişini erteleyen tüketiciler frenden ayağını kaldıracaktır. Türkiye genelinde AVM'lerde geçen yıl 75 milyar lira ciro gerçekleşirken, 2015 yılında 90 milyar lira ciro hedeflenmektedir.