Torun Center davasında takipsizlik kararı

10 işçinin ölümüyle sonuçlanan Torun Center asansör faciası iddianamesinde Torunlar İnşaat sahiplerine takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı

Torun Center davasında takipsizlik kararı

Mecidiyeköy'deki Torunlar İnşaat'a ait Torun Center'da 6 Eylül'de yaşanan ve 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör faciasiyla ilgili dava iddianamesinde firmanın sahiplerine takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı.

Suçlamanın içeriği
Hürriyet'ten Eyüp Serbest'in  haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Erdal Bağcı'nın hazırladığı 31 sayfalık iddianamede sanıklara 10 kişinin taksirle ölümüne neden olma suçlaması yöneltildi. İddaname, Torunlar GYO'nun üst düzey yönetimine yer alan şu isimler hakkında takipsizlik kararı verdi:

'Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Yunus Emre Torun, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Torun, Torunlar GYO Muhasebe Müdürü Lütfü Vardı, Torunlar İnşaat Satın Alma Müdürü Abdülvahit Kaplan, Torun Center Proje Koordinatörü Tuncer Akarçay, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Haluk Okur ile Bektaş Ateş ve Özmen Özmenoğlu.'

Torun Center'da 10 işçi hayatını kaybetmişti

İşçi ailelerinin davası sürüyor
Torun Center'daki asansör faciasında hayatını kaybeden kartonpiyer işçisi Murat Usta'nın ailesi, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Torunlar Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile dekarosyon işlerini yapan Nur Yapı ve Dekorasyon İnşaat Sanayi Tic. Ltd Şirketi aleyhine, 820 bin TL tutarında maddi ve manevi tazminat davası açmış, başvuru, İstanbul 4. İş Mahkemesi'ne, Usta ailesinin avukatları Erdoğan İnan ve Erol Doğal aracılığı ile yapılmıştı.

Torun Center bilirkişi raporu ne demişti?
10 kişinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasına ilişkin olarak hazırlanan Bilirkişi ön-raporunda daasansörün şantiyeye montaj ve bakımını yapan Geda Major yetkililerinin yanı sıra, Torunlar GYO-Torun Yapı-Torunlar Gıda Proje ortaklığının, idari ve teknik birimlerinin kusurlu olduğunu açıklanmıştı. 

Proje Bilgisi: Torun Center