Torun Center mimarı Emre Arolat konuştu

Torun Center'ın mimarı Emre Arolat yaşanan kaza ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu

Torun Center mimarı Emre Arolat konuştu

Torun Center’ın mimarı olan Emre Arolat, yaşanan kaza sonrasında açıklamalarda bulundu. İhmalin olduğunu ve ihmali gerçekleştiren kişilerin cezalandırılması gerektiğini açıkladı. Radikal Gazetesi'nden Elif İnce’nin haberine göre Emre Arolat, kazadan 3 gün önce kendisinin de o asansörü kullandığını ve böyle bir sorun olsa kullanmayacağını söyledi.

Emre Arolat, inşaat sektöründeki iş güvenliği ile ilgili olarak da şunları dile getirdi:
50 konferansta bu konuyu gündeme getirdim. Bu yapılan inşaat, hicap duyuyorum ama bütün Türkiye ortalaması içinde en medeni şantiyelerden. Ciddi bir problem yoktu. Düzgün gözüken denetim vardı. Bu inşaatta bir güvenlikçi vardı adını unuttum, 'şantiyeye lastik ayakkabıyla giremezsin' dedi bana. Ben bunu seviyorum. Zorlu’da da ceza yedim turuncu yelek giymediğim için, sıcakta çıkarmıştım. Milyonlarca metrekare iş bitirdik. Daha önce büyük bir kaza olmadı, ilk defa yaşıyorum.

Türkiye’de 7-8 sene evveline kadar herhangi bir denetim yoktu, depremden sonra yapı denetim firmaları çıktı. Denetim kağıt üzerinde var ama gerçek anlamda yok. Çünkü denetim yapan firmaların özerkliği yok. O firmaların müteahhit değil devlet tarafından beslenmesi ve iş verilmesi, kamuya karşı sorumlu olması, bağımsızlığının korunması lazım… Devletin çok ciddi görev ve sorumluluğunun olması, denetimi organize etmesi lazım. Bu firmanın insafına bırakılamayacak bir konu. Piyasa ekonomisi içinde ezilir gider, regüle etmesi lazım devletin. Bir de 16 günlük eğitim alıyormuş adamlar ben bilmiyordum. En az kalifiye adamdır inşaat işçisi, okuma yazma bir şey aranmaz. Dünyanın en tehlikeli işi diyorsun, eğitim verilmeden yapılması kepazelik.

Emre Arolat’a göre bu tür kazaların önlenmesi için bir musibet olması gerekiyor. Torun Center’da yaşanan son kazanın orta vadeli bir şekilde denetim sıklığı ve iş güvenliğini toparlayabileceğini söylüyor.

Proje Bilgisi: Torun Center