Torunlar'a 820 bin liralık dava

Torun Center'da yaşanan asansör kazasında hayatını kaybeden işçilerden Murat Usta'nın ailesi, 820 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat davası açtı

Torunlar'a 820 bin liralık dava

Torun Center'daki asansör faciasında hayatını kaybeden kartonpiyer işçisi Murat Usta'nın ailesi, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Torunlar Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile dekarosyon işlerini yapan Nur Yapı ve Dekorasyon İnşaat Sanayi Tic. Ltd Şirketi aleyhine, 820 bin TL tutarında maddi ve manevi tazminat davası açtı. Başvuru, İstanbul 4. İş Mahkemesi'ne, Usta ailesinin avukatları Erdoğan İnan ve Erol Doğal aracılığı ile yapıldı.

Gayrimenkul ve araçlar üzerine tedbir talebi
Usta ailesinin avukatları Erdoğan İnan ve Erol Doğal tarafından verilen dilekçede davalıların UYAP ortamında gayrimenkul ve araç bilgilerinin sorgulanarak adlarına kayıtlı gayrimenkul ve araçlar üzerine 3. şahıslara devirlerinin önlenmesi yönünde ihtiyati tedbir kararı verilmesi talebinde de bulunuldu. Hürriyet Gazetesi'nden Ayşegül Usta'nın haberine göre, avukatlar tarafından verilen dilekçede kartonpiyer işçisi Usta'nın 2 bin 100 TL net ücret ile çalıştığı ve 6 Eylül'de yaşanan kazada hayatını kaybettiği bilgileri de yer aldı.

Torun Center

Dilekçede hangi ifadeler var?
Söz konusu kazanın, işverenin iş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin yükümlülüklerine aykırı davranmasından kaynaklandığını belirten dilekçede şu ifadelere yer verildi: 'Müteveffanın eşi Ayşe, babası Dursun, annesi Gülüşen herhangi bir işte çalışmayıp müteveffanın desteğinden başka gelirleri bulunmamaktadır. Bu kaza neticesinde tek geçim kaynakları olan müteveffanın desteğinden de yoksun kalmışlardır. Davaya konu kaza, davalıların daha fazla para kazanma hırsı ile iş güvenliği yükümlülüklerini ve insan hayatını hiçe sayarak, maksimum karı amaç edinmeleri nedeni ile meydana gelmiştir. Kazanın acı ve yürek yakan özelliklerinin yanı sıra müvekkilim Ayşe’nin 8 aylık hamile olması, henüz 24 yaşında eşini kaybetmiş olması, çocuğunu babasız dünyaya getirecek olması da müvekkilimin manevi ıstırabını, acısını daha da derinleştirmiştir. Vefat ile birlikte Müvekkilimin yaşadığı derin acı ve ızdırap, hamilelik sürecini zorlaştırmış, düşük tehdidi ortaya çıkarmış, cenin ve anne için hayati riskler oluşmuş ve hali hazırda da söz konusu riskler devam etmektedir.'

Kime ne kadar istendi?
Dilekçede Murat Usta'nın eşi Ayşe Usta için 350, anne Gülüşan Usta ve baba Dursun Usta için 160'ar, kardeşler Emine Yılmaz, Tuğba Üstün ve Arzu Düdükçü adına da 50'şer bin TL tazminat istendi.