Torunlar Center asansör kazasında son durum

Torun Center inşaatında 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan kaza sonucu Torunlar GYO ve asansör firmasından açıklama geldi. Borsada ise Torunlar GYO hisselerin de sert düşüş yaşandı

Torunlar Center asansör kazasında son durum

6 Eylül cumartesi günü Torun Center’da yaşanan iş kazası sonucu 10 işçi hayatını kaybetti. Kazayla ilgili olarak 8 kişi gözaltına alınırken, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu şu açıklamalarda bulundu: "Ölü sayısı 10 olarak netleşti, hayatını kaybeden işçilerimizin tamamına ulaşıldı. İşyerinde başta iş güvenliğinden sorumlu olan kişiler olmak üzere, şantiyede bu işin sorumlusu pozisyonunda olan adli makamlarımızca belirlenmiş 8 kişi gözaltında. Gözaltı sayısı artabilir."

Kazayla ilgili olarak önce Torunlar GYO’dan bir açıklama geldi. Ardından da Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun basın toplantısı düzenledi. Şirketten yapılan açıklama şöyle: "Eski Ali Sami Yen Stadyumu arazisi üzerinde devam etmekte olan inşaatımızdaki ayrıntıları henüz bilinmeyen bir nedenle gerçekleşmiş olan elim asansör kazası ile ilgili bilgilendirme:
1.Bu kaza ile ilgili adli soruşturma derhal başlatılmıştır. Sonuçlarını en yakın takipçisi olarak izleyeceğiz.
2. Kurumumuzca olayın bütün yönleriyle araştırılması için gerekli teknik ekipler görevlendirilmiştir.
3. Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilediğimiz işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin her türlü hakkı hukuku tüm alt yüklenicilerde çalışanlar da dahil sorumluluğumuz ve güvencemiz altındadır.
4. İnşaat ve tüm faaliyet durdurulmuştur. Bütün soruşturmalar tamamlandıktan ve güvenlik sistemleri defaatle gözden geçirildikten sonra tekrar faaliyete geçilecektir."

Aziz Torun: “Hukuki ve adli soruşturma yapılıyor”
10 kişinin ölmesine sebep olan asansör kazası ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “Bu kazanın nasıl meydana geldiği, sorumlular bilirkişi raporu sonunda gerekli incelemeyi yaparak ortaya çıkaracaktır. Hukuki ve adli soruşturma yapılıyor. Bunun sonucunda kusurlular kimse bunun da bedelinin ödetilmesinin takipçisi olacağız” dedi. Torun, asansörü kendisinin de kullandığını ve hiçbir problem olmadığını söyledi.

Asansör firmasından açıklama
Geda-Majör Limited şirketinin asansör işlerini aldığı Torun Center’da yaşanan iş kazası sonucu onlar da bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre; sözleşme uyarınca asansörlerin montajı, periyodik bakımı, onarımları ve demontajından sorumlu oldukları belirtildi. 

Geda-Majör Limited’den yapılan açıklama şöyle:  “Torunlar GYO-Torun Yapı ve Kapıcıoğlu Ortaklığı tarafından Mecidiyeköy’de yapımı süren çok katlı binada 6 Eylül 2014 Cumartesi günü saat 19.45’te meydana gelen ve 10 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan elim asansör kazası dolayısıyla fevkalade üzgünüz. Hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Asansörleri proje ortaklığına kiralayan Geda-Majör Limited Şirketi, inşaat sektöründe yük ve insan taşıma asansörleri, dış cephe işlemleri için vinç ve platformlar üreten bir Türk-Alman ortak şirketidir. Almanya ’da 80 yıldır inşaat sektöründe hizmet veren GEDA ile yüksek binaların dış cephe işlemleri için platformlar üreten Majör, 2012 yılında uzmanlıklarını birleştirerek eşit hisseli ortaklığı kurmuştur. 

Torunlar GYO-Torun Yapı ve Kapıcıoğlu proje ortaklığı ile Geda-Majör arasında 31 Mayıs 2013 tarihinde insan ve yük taşıma asansörleri kiralama sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşme sonrasında parçalarının tamamı Almanya’dan ithal edilen asansörler, şantiyede kiracı tarafından gösterilen yere kurulmuş, eksiksiz ve hasarsız çalıştığının kontrolleri yapıldıktan sonra bir tutanak ile proje ortaklığına teslim edilmiştir. 

Sözleşme kapsamındaki bu periyodik bakım hizmeti için iki uzman personelimiz mesai saatleri içinde sürekli inşaat alanında bulundurulmaktaydı. Cumartesi günü ve mesai saati dışında meydana gelen bu kazanın oluş şekli hakkında şu aşamada bir bilgimiz bulunmamaktadır. Savcılık soruşturmasının sonucunu bizler de beklemekteyiz.”

Torun GYO hisselerinde düşüş var
Borsa İstanbul endeksinde işlem gören Torunlar GYO hisseleri güne yüzde 5.4 düşüşle 3.35 TL'den başladı. Yüzde 14,26 hissesi halka açık olan Torunlar GYO'da Aziz Torun ve Mehmet Torun yüzde 39'ar, Torunlar Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş.'nin ise yüzde 7,04 hissesi bulunuyor.