Tosyalı'dan 2016'da dev yatırım atağı

Global demir-çelik üretimi alanında faaliyet gösteren Tosyalı Holding, 2016 yılına dev yatırım kararlarıyla giriyor. Firma petrol ve gaz hatlarında kullanılacak boru türü LSAW tesisi için kolları sıvadı.

Tosyalı'dan 2016'da dev yatırım atağı

Global demir-çelik üretim sektörünün önemli firmalarından Tosyalı Holding, boyuna dikişli LSAW boru üretim yatırımı için kollarını sıvadı. Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, yatırımla birlikte Türkiye'de üretilmeyen borunun kalmayacağını söyledi. 

Tosyalı, 2016'ya dev yatırım kararlarıyla giriyor
Et kalınlığı 40 mm ve 60 inch çapa kadar dikişli LSAW boru için 2016 yapılması planlanan yatırımın 1 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Petrol ve gaz hatlarında kullanılan boruların bugüne dek ithal edildiğini söyleyen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, yeni yatırmla birlikte oluşturulacak olan tesisin yıllık 500 bin ton kapasite ile çalışacağını belirtti.  

Tosyalı'dan 2016'da dev yatırım atağı

Gaz ve petrol hatlarında kullanılacak
İlk kez TANAP projesinde ihtiyacı hissedilen LSAW boruları ile Türkiye'nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyleyen Tosyalı:

"Yüzde 100 Tosçelik Spiral Boru Üretim Sanayi AŞ tarafından yapılacak bu yeni yatırımla hedef, 2017’de boruları sevk eder hale gelmek..." ifadelerini kullandı. 

Türkiyenin ihtiyacı olan tüm katma değerli ürünlerin ülk sınırları içinde üretmeye yönelik çalışmaların sürdüğünü ve bu konuda 2015'ın başında Japonya'nın lider şirketi Toyo Kohan ile ortaklaşa olarak temelleri atılan Tosyalı Toyo AŞ Yatırımının da ülkeye katma değer sağlama açısından büyük değer taşıdığın söyleyen Tosyalı:

"Şimdi LSAW boru ihtiyacı için planladığımız bu yeni yatırımla birlikte Türkiye’de üretilemeyecek hiç bir boru kalmayacak. Denizin altından da, dağların tepelerinde de geçecek boruları üreteceğiz.” ifadelerini kullandı. 

 

Firma Bilgisi: tosyalı holding