Toya modayı mimariyle buluşturdu

Toya Yapı, Basın Ekspres Yolu’nda 486 konuttan oluşan yeni projesi Toya Moda da ünlü moda ve tasarım markası Dice Kayek ile işbirliği yaptı. Projenin mimarı ise Bünyamin Derman oldu

Toya modayı mimariyle buluşturdu

24 Nisan 2014 / Posta Gazetesi

Toya Yapı, konut sektöründe bir ilke imza atarak Basın Ekspres Yolu üzerindeki yeni projesi Toya Moda’da, moda ve tasrımı mimariyle buluşturdu. Dünyaca ünlü Türkiyeli tasarım markası Dice Kayek’in yaratıcıları Ayşe Ege ve Ece Ege’nin tasarım ve moda danışmanlığını üstlendiği projenin mimarı ise Bünyamin Derman oldu.  Toya Moda da,  ortak alandan iç alan tasarımlarına, renk seçimlerinden daire kapı numaralarını gösteren tasarımlara kadar en ince detaylar, Dice Kayek imzasını taşıyacak. 
Basın Ekspres Yolu’nda toplam 100 bin metrekare inşaat alanında projelendirilen ve stüdyodan 3+1’e kadar değişen daire seçeneklerinin sunulduğu Toya Moda da toplam 486 daire ve 35 ticari birim bulunuyor. Toplam 4 bloktan oluşuşacak projede, 100 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilecek ve Aralık 2016’da teslim edilecek.

Yüzde 15’i satıldı
Toya Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Topaloğlu Toya Yapı güvencesi ve 100 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Toya Moda projesinin henüz ismini bile ilan etmeden, lansman öncesinde yüzde 15’inin satıldığını, projenin tamamlandığında alıcısına minimum yüzde 40 kazandıracağını öngördüklerini söyledi. Türkiye’de ilk kez bir inşaat markasının mimariyi moda ile buluşturduğunu ve dünyaca ünlü bir Türk tasarımcı ile işbirliğine gittiğini anlatan Zafer Topaloğlu, “Dice Kayek ile hayata geçireceğimiz Toya Moda ile konutta moda anlayışını değiştiriyoruz” dedi.

185 bin TL’den başlıyor
Zafer Topaloğlu, Toya Moda projesinine 486 konutun yüzde 60’ının 2+1 ve 3+1 dairelerden oluştuğunu geri kalan dairelerin ise stüdyo ve 1+1’lerden oluştuğu bilgisini vererek, projede en küçük daire büyüklüğünün 37 metrekare olduğunu, fiyatların ise 185 bin TL ile 650 bin TL arasında değiştiğini kaydetti. Daire fiyatlarının KDV dahil fiyatlar olduğu bilgisini veren Topaloğlu, daire metrekare fiyatlarının ise 3 bin 600 TL ile 4 bin 500 TL aralığında olduğunu ifade etti.

Modası geçmeyecek proje
Dice Kayek markasının yaratıcılarından Ece Ege de,  “Genel konseptin tasarım danışmanlığını yaptığımız Toya Moda projesine çok inandık. Onlarca inşaat markası arasından doğaya gerçekten saygılı, çevreci ve sürdürülebilir projeler geliştiren Toya Yapı ile Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz.  Toya Moda’yı yaşayan ve hiçbir dönemde modası geçmeyecek bir proje olarak hayal ediyoruz” diye konuştu.
Ayşe Ege’de Toya Moda projesinde ulaşılabilir kalitesi moda ve tasarımı tüketicilere sunmayı hedeflediklerini anlattı.

‘Kente değen proje hedefledik’
Projenin mimarı Bünyamin Derman ise, ünlü moda tasarımcılarıyla çalışmanın kendisine heyecan verdiğini ifade etti. Kentsel dönüşümün ön planda olduğu Basın Ekspres hattında bir proje yapmanın önemine değinen Derman, “Kentsel dönüşümde gettolar yaratmamak gerekiyor.  Kente değen yaşam alanları oluşturmak gerekiyor. Kenti kent yapan, avlular, sokaklar ve ticari birimler gibi bir çok unsur var. Biz Toya Moda’da buna dikkat ettik. Sürdürülebilir bir proje oluşturmaya gayret ettik. Toya Moda’yı bugünden yarına bundan yirmi yıl sonra da var olacak bir mimari eser olarak tasarladık, asıl kalıcı olan bu”” dedi.

Proje Bilgisi: Toya Moda