Trabzon Akyazı Stadyumu’na çevreci çatı

TOKİ tarafından Trabzon'da inşa edilen Akyazı Spor Kompleksi Stadyumu, Türkiye'nin kendini temizleyen ve hava kirliliğini gideren ilk stadyumu olacak.

Trabzon Akyazı Stadyumu’na çevreci çatı

TOKİ tarafından Trabzon'da inşa edilen Akyazı Spor Kompleksi Stadyumu, Türkiye'nin kendini temizleyen ve hava kirliliğini gideren ilk stadyumu olacak. Stat tamamlandığında 245 dönümlük yeşil alana eşdeğer oranda hava temizleme gücüne ulaşacak.

TOKİ'den dev stat projeleri
TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, İdarenin alt ve orta gelir grubuna dönük konut projeleri ile birlikte sosyal donatıları da inşa ettiğine dikkat çekti. "Türkiye'de ilk olacak" TOKİ'nin Türk Telekom Arena Stadyumu ile 2013 Akdeniz Oyunları'nın gerçekleştiği Mersin Arena Stadyumu'nu inşa ettiğini hatırlatan TOKİ Başkanı, Trabzon'da yapılan Akyazı Spor Kompleksi'nin de aynı titizlikle inşa edildiğini belirtti. Turan, 40 bin seyirci kapasiteli Trabzon Akyazı Stadyumu'nun çatı sistemi ile Türkiye'de bir ilk olacağına dikkat çekti.

Trabzon Akyazı Spor Kompleksi

Çatı yüzeyi sürekli temiz tutuluyor
Akyazı Spor Kompleksi Stadyumu'nda uygulanacak akıllı çatı "Smart Roof" sistemi, fotokatalitik özelliği bulunan titanyum oksit kaplama sayesinde, yüzeyindeki organik maddelerden oluşan kirleri ve çevreye zararlı partikülleri ayrıştırıyor, bu partikülleri nitrata dönüştürerek çatı yüzeyini sürekli temiz tutuyor. Çatıda kullanılan hafif malzeme ile stadyumun içinde taşıyıcı direk kullanılmadan "germe" yöntemi uygulanıyor, bu sayede seyir konforu da artıyor.

Avrupa'nın en modern tesislerinden olacak
Avrupa'nın en modern spor tesisleri arasında gösterilen Trabzon Akyazı Spor Kompleksi projesinde, 40 bin seyirci kapasiteli stadyumun yanı sıra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Hizmet Binası, kamp eğitim merkezi, açık spor tesisleri, 2 adet doğal çim saha, 5 adet sentetik çim saha, 4 adet tenis kortu, 2 adet basketbol sahası, 1 adet voleybol sahası, 4 bin kişilik paket arıtma tesisi ile açık otopark bulunuyor.