Trabzon'da Ayasofya Camii dönüşecek

Trabzon Ayasofya Camii, Kentsel dönüşüm projesi ile restore edilecek. Restorasyon çalışması kapsamında binanın etrafındaki bakımsız yapılar temizlenecek

Trabzon'da Ayasofya Camii dönüşecek

Rekreasyon çalışmaları tamamlanma noktasına gelen Trabzon Ayasofya Camii, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orha Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından yerinde incelendi. Tarihi camide incelemelerde bulunan yetkililer, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ tarafından ortaklaşa yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Restorasyon kapsamında 44 bina kamulaştırıldı
Uygulanan restorasyon projesi kapsamında, Ayasofla'nın etrafının temizlenmesi için 44 binanın kamulaştırıldığını açıklayan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, hak sahiplerine yapılan ödemenin de 40 milyon TL tutarında bulunduğunu söyledi. Gümrükçüoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin TOKİ ile ortaklaşa olarak gerçekleştirdiği çalışmaların tamamlanma aşamasında bulunduğunu, rekreasyon yapım çalışmalarının da bitme noktasına geldiğini söyledi. Gümrükçüoğlu Ayasofya'nın tarihi kimliğini ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm etkinlikleri ve çevre düzenleme çalışmalarının bitirilmesiyle bu tarihi mekanın Türk ve dünya turizminin hizmetine gireceğini sözlerine ekledi.

Trabzon Ayasofya Restorasyonu

Ayasofya camii çevre düzenleme projesi
Trabzon Valisi Celil Öz de, çevre düzenlemesinin tamamlanmasının ardından çok güzel bir görünüm elde edeceklerini belirterek, boş kalan alanların altyapısı ve yeşil alan oluşturulması için ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Öz, ortaya bütünlük içerisinde güzel bir görünümün ortaya çıkmasını sağlayacak proje ile birlikte, yöresel ürünlerin üretildiği ve satıldığı mekanların hayata geçirileceğini, buna gek olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü ile birlikte ortaklaşa yürütülen çalışmalarla ana cami binasının da restorasyonu için ihale yürütüleceğini vurguladı. 'Ayasofya, çevre düzenlemesiyle, restorasyonuyla, etrafındaki hediyelik eşya dükkanlarıyla şehrin kültür hayatına ve bölge turizmine hareket kazandıracaktır.' diyen Vali Öz, girişe monte edilecek işyerlerinin TOKİ tarafından yapılacağını açıkladı.

Taş eserlerle ilgili çalışmalar sürüyor
Vali Öz, Ayasofya'nın bahçesinde yer alan ve arkeolojik değeri yüksek olan taş eserlerle ilgili bilimsel çalışmaların da yürütüldüğüne değinerek, eski dönem taş eser ve mezar taşlarının Kültür Bakanlığı ile ortaklaşa devam ettiğinin altını çizdi.