TSE binasının asansörleri mühürlendi

Yakutiye'de, Türk Standartları Enstitüsü'nün hizmet verdiği apartmanın asansörü, can güvenliği riski taşıdığı gerekçesiye belediye ekiplerince mühürlendi

TSE binasının asansörleri mühürlendi

Yakutiye'de, Türk Standartları Enstitüsü'nün hizmet verdiği apartmanın asansörü, can güvenliği riski taşıdığı gerekçesiye belediye ekiplerince mühürlendi.

TSE ekipleri, TSE binasının asansörlerini kapattı
Türk Standartları Enstitüsü'nün Doğu Anadolu Proje Koordinatörlüğü tarafından yürütülen kontrollerde, Yakutiye kent merkezinde kontrolden geçirilen 2 bin 690 asansorden yüzde 58'i 'çalışmaya uygunsuz' bulundu. Bunlardan 1579'unda, halatların kopma noktasına geldi, ray bağlantılarının yerinden çıktığı, fren tertibatı, güvenlik sistemi ve motor yan yatak montajlarında aksaklıklar tespik edildi.

Adliye Sarayı da mühürlenecek
Çalışmalarını 7 mühendisi ile sürdüren TSE Doğu Anadolu Proje Koordinatörlüğünün 'kırmızı etiket' yapıştırdığı asansörlere sahip binalardan biri de TSE'nin faaliyet gösterdiği 7 katlı bir apatman oldu. TSE raporları doğrultusunda harekete geçen Zabıta Müdürü Lütfettin Polat da son olarak Adliye Sarayı asansörünün mühürleneceği bilgisini verdi.

Başkan: 'Her kurumu mühürleriz'
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut da, insan hayatının tehlikede olduğu her kuruma benzer uygulamaları yapacaklarını belirterek: 'TSE'nin kırmızı etiket yapıştırdığı tüm asansörleri mühürledik. Sorunları giderilmeyen hiçbir asansörün mührünü açmayacağız' dedi,